Engelli Çocuklar Kurabiye Yaptı

0
45

 “Kafamızdaki Engelleri Kaldırırsak Hayat Daha Güzel Olur”

İskenderun Gastronomi Derneği, içerisinde bulunduğumuz Engelliler Haftasında, farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Engelliyim, Engel Tanımam Derneği üyeleri ve Engelsiz Atölye kursiyerlerini Gastronomi Evinde ağırlayan Gastronomi Derneği Başkanı Gülşen Sökmen, engelli çocuklarla birlikte kurabiye yaptı.

Pandemi öncesi her engelliler haftasında engelli çocuklarla bir araya geldiklerini söyleyen Gastronomi Derneği Başkanı Gülşen Sökmen; “Biz İskenderun Gastronomi Derneği olarak bugün Engelliyim, Engel Tanımam Derneği ile engelliler haftası dolayısıyla bir işbirliği yaptık. ‘Engelsiz’ arkadaşlarımla birlikte yılbaşına uygun zencefilli kurabiye workshopu yaptık. Hem el becerileri gelişsin hem de birlikte şarkılar eşliğinde eğlenelim, güzel vakit geçirelim istedik. Gördüğünüz gibi arkadaşlarımız engeli yok, çok güzel kurabiyeler yaptılar. Kafamızdaki engelleri kaldırırsak hayat çok daha güzel olur” diye konuştu.

Engelliyim, Engel Tanımam Derneği üyelerinin kendilerine bir ağaç getirdiğini kaydeden Sökmen, bu ağacın dallarını, engellilerin yaptığı süs eşyaları ile yeşillendirmek istediklerini söyledi ve tüm İskenderunlulara engelli kardeşlerimize destek olmaya çağırdı. Sökmen; “Bu ağacımız onlara yardım amaçlı, kuru ağacımızı siz de yeşertin. Dallarına, engelli kardeşlerimizin elleriyle yapmış oldukları bir hediye alarak, küçük yardımlarla Engelliyim, Engel Tanımam Derneğimize destek olalım. Ağacımızı yeşertmek istiyoruz, lütfen herkes elinden geldiğince katkıda bulunsun” şeklinde konuştu.

İskenderun Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hidayet Şahinoğlu da; “Bugünkü etkinliğimizde sloganımız ‘Engel Tanımıyoruz’. Hiç kimse engelli değil. Kardeşlerimizin hepsi çok güzel çalışmakta ve üretmekteler. Tüm bu kardeşlerimizin engelli olmadığını kabul ederek hayata devam edeceğiz” diye konuştu.

Engelsiz Atölye kursiyerlerinden Meryem Olca; “Ben engelli değilim. İnsanların kafalarında engel var. Bugün burada pasta yaptık. Elimden geleni yaptım, çok güzel oldu. Böyle etkinlikleri çok seviyorum, çok mutlu oldum” diyerek mutluluğunu paylaştı.

Kurabiye yaparken objektiflere poz vermeyi de ihmal etmeyen Mukadder Ekren ise;  “Önlüğümüzü giyinip, kendimiz hamuru yoğurarak kurabiyeleri yaptık. En güzel pastayı ben yaptım” dedi.

Engelsiz Atölyesi Öğretmenlerinden Eda Yünsel de, atölyede engeli çocukları hayata hazırlamak, sosyalleşmelerini sağlamak, onlara mutlu bir yuva sunmak için bir arada olduklarını kaydetti. Yünsel; “Bu tür etkinlikler onları çok mutlu ediyor, coşku veriyor. Sosyalleşmelerinin her açıdan geri dönüşleri çok güzel oluyor. Bu anlamda Gastronomi Derneğine böyle bir etkinlik düzenledikleri için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Engelliyim, Engel Tanımam Derneği Başkanı Kamil Göçmen de; “Engelsiz Atölye kursiyerlerimizle birlikte bizleri ağırlayan Gastronomi Derneğine teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımın hiçbirinde engel yok, asıl engel beyindedir. Biz onların engellerini aştık” dedi.

Kurabiyeleri yaptıktan sonra müzik eşliğinde hep birlikte dans eden Gastronomi Derneği üyeleri ve misafirleri, günün finalini de beraber yemek yiyerek yaptılar. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here