Çirkin; “Pamuk Desteklemeleri Acilen Ödenmelidir”

0
43

İyi Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin; “Pamuk Desteklemeleri Acilen Ödenmelidir”

İyi Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, bölgemizdeki çiftçilerin içerisinde bulundukları zor şartlardan söz ederek pamuk desteklemelerinin acilen ödenmesi gerektiğini vurguladı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çirkin; “Bilindiği gibi Amik Ovasında her yıl 200 bin dönüm arazi sular altında kalmakta ve haliyle burada ekili buğdayı olanlar suların çekilmesini bekleyip yerine pamuk ekmekte. Sorun şu ki Tarım bakanlığı çıkardığı genelge ile 2 yıl üst üste pamuk ekene 3. yıl pamuk desteği vermemekte. O zaman çiftçi ne ekecek? Buğday ekiyor sel basıyor, buğdayı sigorta ettirecek sigorta şirketleri etmiyor. Pamuk ekecek hükümet 3. yıl ise destek vermem diyor.

Çare su basan arazilerin bu genelgeden istisna olmasıdır ve oda iki satırlık yazıdır. Çiftçi zaten perişan. Mazot, gübre, ilaç ve en kötüsü rekolte düşüklüğü belini bükmüş ancak hükümetten hala ses yok. Pamuk desteklemeleri acilen ödenmeli bahara bırakılmamalıdır. Termik santral işletenlere, yandaşlara katrilyonlarca destek veren hükümet artık çiftçiyi de görmelidir” şeklinde konuştu. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here