CHP’li Mutlu; “Tek-Tek Yetki Verelim, Nedir Bu Acele?”

0
72

Belediye Meclisi Toplandı

İskenderun Belediye Meclisi gündeminde bulunan konuları görüşmek üzere, Belediye Başkanı Fatih Tosyalı başkanlığında Belediye Meclis Salonunda toplandı.

Düzenlenen meclis toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulunan Başkan Fatih Tosyalı; “İskenderun’da halkımız ve esnaflarımız ile sürekli iç içeyiz. Halkımızın sorunlarını dinliyor, sorunlara çözüm buluyoruz. Bu çerçeve İskenderun’da yaşanmakta olan trafik sorunu noktasında Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile durumu görüştük. Kent trafik akışının eski durumuna dönüşmesi için girişimlerde bulunduk. 12 Aralık 2019 tarihindeki UKOME toplantısında konuyu gündeme getireceğiz. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Halkımızın sorunlarını çözmek için yoğun bir gayret gösteriyoruz. Ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde Şekere ve Sakarya bölgesinde otoban girişi ve çıkış çevre yolu bağlantı yolları çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bağlantının yapılmasıyla kent trafiğinin büyük oranda rahatlayacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Meclis toplantısında gündem dışı söz alan CHP’li meclis üyesi Bülent Şimşek, Çevre ve Sağlık Komisyonu kurulmasını isterken; “Sarıseki’de, Sarıseki çayında balık ölümleri yaşandı. Bununla ilgili il ve ilçe tarım müdürlüğü gerekli numuneleri almış bulunuyor, sonuçların açıklanmasını bekliyoruz. İsteğimiz belediyemizin bu konu ile yakından ilgilenmesi. Buna bağlı olarak ilçemizde böyle çevre olaylarının yaşanmaması için ya da yaşanması durumunda gerekli müdahalelerin yapılması için ve İskenderun’da çevre duyarlılığını arttırmak için 5393 sayılı Belediye kanununa göre Çevre ve Sağlık adlı ihtiyari bir komisyon kurulmasını zaruri görüyor ve kurulmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Gündem dışı konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemde bulunan; %100 hissesi Belediyemize ait olan İSKENT İskenderun Kent Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin sermaye yapısının güçlendirilebilmesi için Belediyemiz bünyesinde bulunan Sosyal Tesisler, Spor Kompleksleri, Otoparklar v.b. gibi tüm gayrimenkullerimizin sosyal Belediyecilik anlayışı ile etkin işletilebilmesi amacıyla şirketin ana sermayesine ayni sermaye kapsamında eklenebilmesi ve bununla ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı’ya yetki verilmesi ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi, Muhtesatları Belediyemize ait olan İdaremizce işletilen veya kiraya verilen taşınmazların menkulleriyle birlikte gerek duyulan kısımlarının İta amirince genel bütçe kapsamında belirtilen İdarelere, Özel ve Kamu Hukuku Tüzel kişilerine dahili olduğu kanun hükümlerinin izin verdiği ölçüde belirtilen izinler alınarak Hizmet Projeleri üretmek maksadıyla Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı’ya sözleşme yapmak, protokol imzalamak üzere yetki verilmesi ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi ve Mülkiyeti Belediyemize ait Frenkçiftliği Mıntıkası 3584 nolu parsel 16.678,81 m² yüzölçümüne sahip olup, parselin üzerindeki yapı muhtesatları ile birlikte belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikli ihtiyaçlarını karşılamak maksadı ile en az 1 yıl ön izin verilmesi ve gerekli izinlerin alınması şartı ile yüzme havuzu, aqua park (spor ve oyun alanları) yapmak amacı ile 19 yıl süre ile sınırlı ayni hak (ittifak hakkı) tahsis edilebilmesi (kurulması) yönünde Meclis kararının alınması ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi maddeleri ise CHP tarafından reddedilirken oy çokluğuyla kabul edildi.

Gündemin 2 ve 3. maddelerine istinaden söz alan CHP Grup başkanvekili Ali Mutlu, torba kanun şeklinde Başkana yetki verilmesini doğru bulmadıklarını ifade ederek; “Bunlar tek tek gelmeli, torba kanun olarak gelmesini doğru bulmuyoruz. Üçüncü maddede nereye ne verilecek belli değil. Tüm gayrimenkullerin yetkisi tek tek verilmeli. Tek tek gelsin inceleyelim birlikte karar verelim. Tüm gayrimenkullerin başkana veriliyor, doğru değil, nedir bu acele?” diye konuştu.

Gündemde bulunan; İskenderun Kent Konseyinin oluşturulması aşamasında ön çalışmalar yapmak üzere Meclis Üyeleri arasından bir çalışma grubu oluşturulması ile ilgili Özel Kalem Müdürlüğü teklifi, Sarıseki Mahallesinde bulunan İdaremizce Orman Bölge Müdürlüğünden C tipi piknik ve mesire yeri olarak kiralanması yapılan yerin mesire yeri vaziyet planına uygun olarak 7 yıl süre ile kiraya verilebilmesi yönünde Meclis kararının alınması ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi, İptal edilen İskenderun Kent Merkezi ve yakın çevresi İmar Planının Nazım İmar Planı doğrultusunda yeniden düzenlenerek yaklaşık 3.250 hektar alanda, 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına ilişkin hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı teklifi hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi, Belediyemiz sınırlarında bulunan Orhangazi-Bekbele-Bitişik Mahallesi sınırlarının sınır haritasına göre sınır haritasının onaylanması hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün Görev, Yetki ve Sorumluluk ile Kuruluş Esaslarını, Çalışma Yöntem ve İlkelerini kapsayan yönetmeliğin meclisçe görüşülmesi ile ilgili İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü teklifi ve Belediyemiz adına başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve diğer bakanlıklar, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile bu konular ile ilgili diğer özel kişi ve kuruluşlarla görüşmeye, her türlü araştırma, geliştirme ve danışmalık hizmeti almaya, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi hazırlatmaya, bu ve benzeri projeler için mal ve hizmet alımları sözleşmelerini imzalaması maksadıyla Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı’ya yetki verilmesi ile ilgili Fen İşleri Müdürlüğü teklifi oy birliğiyle kabul edildi. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here