Basus; “Rahat Uyuyun, Emanetiniz, Emanetimizdir”

0
134

anma-chp ilçe1CHP İlçe Örgütü, Ölüm Yıldönümlerinde Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan’ı Andı

Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Örgütü, Milletvekili Adayları MEvlüt Dudu, Riyat Kırmızıoğlı ve Dilan Bedir’in de katılımıyla, ilçe binasında, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan’ın idam edilişlerinin yıldönümünde bir anma programı düzenledi.

Programda bir konuşma yapan İlçe Başkanı Jorj Basus; “Özgürlük ve bağımsızlığın en değerli sembolleri olan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan rahat uyuyun, emanetiniz, emanetimizdir” diyerek sözlerine başladı.

anma-chp ilçe2

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 6 Mayıs 1972 tarihinde Türk Ceza Kanunu’nun 146/1 maddesi uyarınca ölüm cezasına mahkum edildiklerini hatırlatan Basus; “Bugün 6 Mayıs, bugün tam bağımsız ve özgür Türkiye Cumhuriyeti için onurlu mücadeleden asla vazgeçmeyen üç fidanın toprağa düştüğü gün. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan. Vatan sevdaları o kadar büyüktü ki darağacının ucundaki ölüm bile onları korkutmayı ve unutturmayı başaramadı. Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürümeyi kendilerine şiar edinen, vatanını sevmekten asla vazgeçmeyen ve bu uğurda idam sehpasına giderken, “Yaşasın tam bağımsız Türkiye” diyerek son nefeslerini veren üç fidanın onurlu mücadeleleri, bugün içinde bulunduğumuz noktada bizlerin de kararlı mücadelemizdir.

anma-chp ilçe3

Her dönem olduğu gibi, bu dönemde de Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına yönelik içte ve dışta tehditler artarak devam etmektedir. Ancak bizlerin, kutsal vatan topraklarını korumak ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni daha güçlü şekilde geleceğe taşımak için, başta vatan toprakları uğruna can veren şehitlerimiz ve Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün devrim şehitlerimize de verilmiş sözümüz vardır. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı ölümlerinin 43. Yılında saygıyla anıyor, özgürlük, eşitlik ve bağımsızlık mücadelesinde verdikleri ödünsüz ve onurlu tavırların, tüm gençliğe örnek olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here