Başkomutan Törenlerle Anılacak

0
44

10 Kasım 09.05’te Hayat Bir Dakikalığına Duracak

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 81. yıldönümünde törenlerle anılacak. 10 Kasım 2019 tarihinde saat 09.05’te başlayacak şekilde tertip edilen “Atatürk Haftası” anma ve etkinlikleri bir hafta sürecek.

Anma etkinlikleri 10 Kasım 2019 Pazar günü saat: 09.00’da Atatürk Anıtında çelenk sunma töreni ile başlayacak. Buradaki törende, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı Çelengi ve Belediye Başkanlığı çelenkleri Ata’nın manevi huzuruna sunulacak.

Saatler tam 09.05’i gösterdiği anda çalacak sirenler eşliğinde durulacak saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okunacak.

Anma etkinlikleri saat 10.00’da Özel Doğa Anadolu Lisesi Konferans Salonunda devam edecek. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayacak buradaki törende, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak ve akabinde Atatürk’ün askeri yönü ile ilgili Garnizon Komutanlığı’nın sunumu gerçekleştirilecek.

Belediye Kent Orkestrası tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkıların sunumunun ardından resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek.

Anma etkinlikleri, İstiklal Makzume Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Kurtuluş Mustafa Kemal” adlı oratoryonun sahnelenmesiyle sona erecek.

Ayrıca hafta boyunca okullarda “Atatürk” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenecek, resim ve kitap sergileri açılacak, müzik koroları tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan müzik dinletileri yapılacak.

Atatürk Haftası dolayısıyla 10–16 Kasım 2019 tarihleri arasında resmi ve özel kurumlarda anma törenleri düzenlenecek, çeşitli faaliyetler yapılacak. İskenderun Halk Kütüphanesi’nde 09-16 Kasım 2019 tarihleri arasında Atatürk kitapları sergisi olacak. İskenderun Halk Kütüphanesi’nde 12 Kasım 2019 günü saat: 13.00’da “Atatürk Öyküleri” konulu anlatım etkinliği yapılacak.

“Görevimiz, Cumhuriyetimizi Daha Aydınlık Yarınlara Taşımaktır”

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden de Ata’mızı aramızdan ayrılışının 81. yıldönümü dolayısıyla kaleme aldığı yazıda; “Atatürk; ulusal bağımsızlığımızın, birlik ve beraberliğimizin simgesi, ulusumuzun geleceğini her zaman aydınlatacak bir ışık kaynağı ve bizlere tam bağımsız, çağdaş bir devlet ve Cumhuriyeti armağan eden, tarihin akışını değiştirerek yaşadığı çağa damgasını vuran, üstün başarıları ile tüm insanlığın saygısını kazanan büyük bir devlet adamıdır” dedi.

Türk Milletinin istiklaline ve istikbaline adanan 57 yıllık ömrün sona erdiği 10 Kasım’ı matem günü olmaktan ziyade Ulu Önder’in fikirlerini, eserlerini ve fedakârlıklarını anlama günü olarak idrak ettiklerini vurgulayan Kaymakam Yönden; “Büyük Önder Atatürk’ü andığımız bu günde bizlere düşen görev; O’nun “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” vecizesinde vurguladığı gibi, Cumhuriyetimizin bekasını sağlamak ve Atatürk’ün işaret ettiği yolda ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmak için var gücümüzle çalışarak, ülkemizi ve milletimizi birlik ve bütünlük içerisinde daha güçlü ve daha aydınlık yarınlara taşımak olacaktır.

Türkiye, milli irade, demokrasi ve kalkınma mücadelesinde, son yıllarda çok önemli mesafe kat etmiş ve Cumhuriyetimizin kuruluş idealine uygun olarak özgür ve müreffeh dünyanın güçlü ve lider bir ülkesi, bölgesinde ve dünyada barışın öncüsü, medeni milletler camiasının saygın bir üyesi haline geldiği aşikârdır. Lakin, coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızın her anında olduğu gibi bugün de, ülkemizin kalkınma ve gelişme trendini hazmedemeyenler tarafından aziz milletimizin birlik ve beraberliğine, ülkemizin bütünlüğüne yönelik hain saldırılarla karşı karşıya kaldığımız da üzücü bir gerçektir.  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık aşkı, ilke ve inkılâpları ile mücadele azmi şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da bizlere ilham kaynağı olacak ve varlığımıza yönelik iç ve dış tehditlerin üstesinden gelmek için yürüttüğümüz mücadelenin başarıya ulaşmasına vesile olacağı şüphesizdir.

Bu duygu ve düşüncelerim ile Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81’inci yıldönümünde bir kez daha sevgi, şükran, rahmet ve özlemle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz” şeklinde ifadelere yer verdi. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here