Başkan Savaş Gündemi Değerlendirdi: “Yeni Bir Göç Dalgasını Kaldıramayız”

0
17

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kent gündemini TGRT Haber kanalında değerlendirdi.

Suriye’den gelebilecek yeni bir göç dalgasının Hatay’ı olumsuz etkileyeceğini belirten Başkan Savaş; “Şu anda şehrimizde 500 binden fazla Suriyeli yaşıyor. Savaşın başladığı günden bu yana psikolojik, sosyolojik ve ekonomik olarak çok yorulduk. Yeni bir göç dalgası ile gelebilecek bir kişiyi bile kaldıramayız. Bu vatandaşlara sınırın dışında yardım edebiliriz. Devletimiz bunu başarabilecek kadar güçlü” diyerek barışın uluslararası şekilde sağlanabileceğini ifade etti.

Hatay Büyükşehir Belediyesinin şehre kazandırdığı tesisler ve hayata geçirdiği projeler hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş; “Altyapı bizim en öncelikli çalışmamız. 2014 yılından bu güne kadar 9 ilçemizde arıtma tesisi yaptık. Bu sene içinde Antakya ve Defne ilçelerimizdeki altyapı sorunlarının yüzde 90’ını bitirmeye çalışacağız. Altyapı yatırımı demek sağlık demek. Bu da sağlıklı gençliğin gelişmesi ve ülkemize katkı sağlamak demek” ifadelerini kullandı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak konusunda kararlı çalışmalarına devam edeceklerini de sözlerine ekleyen Başkan Savaş, böylelikle Büyükşehir’in elektrik harcamalarını minimuma indirmeye çalışacaklarını ifade etti.

“EXPO Hatay’a Önemli Katkılar Sağlayacak”

Başkan Savaş, 2021 yılında Hatay’da gerçekleşecek EXPO hakkında da düşüncelerini paylaştı. EXPO çalışmalarında yapılanmaya başladıklarını ifade eden Lütfü Savaş; “Yapılanma çalışmaları; İskenderun bölgesindeki alanda 7, Antakya bölgesindeki alanda 9 ayda tamamlanacak. Organizasyon şemamız hazır. Toplamda 325 dönümlük iki alanda şehrimize kalıcı eser kazandıracağız. EXPO şehrimizin turizm, ticaret, kültür ve eğitimine önemli katkılar sağlayacak” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here