Başkan Culha, Dolu Yağışından Etkilenen Arazilerde İncelemelerde Bulundu

0
53

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz’da etkili olan dolu yağışının ekinlere ve tarıma verdiği zararı yerinde inceledi.

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları ve Birim Müdürleri ile birlikte etkili olan dolu yağışında zarar gören tarım ürünlerini yerinde inceldi. Kısa bir sürede tüm tarım arazilerini âdete beyaza bürüyen dolu yağışında özellikle ekili alanlar zarar gördü. Arazilerde ve bahçelerde hasar tespitinin devam ettiğini belirten Başkan Culha, bölge halkının etkili olan dolu yağışının sebze ve tarım arazilerine zarar verdiğini, çiftçilerin mağdur olduklarını söyledi. Ekini zarar gören çiftçiler için girişimlerde bulunacaklarını belirten Nazım Culha, her zaman çiftçinin yanında olduklarını ifade etti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha; “İlçemizde gerçekleşen yoğun dolu yağışı ne yazık ki topraktaki ve dallardaki mahsule zarar vermiş, zaten zor günler geçiren çiftçilerimizi ve bizleri üzmüştür. Doğal afet olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğümüz dolu yağışı sonrasında bugün çiftçi hemşerilerimizle birlikte yaptığımız değerlendirmede, özellikle tarladaki maydanoz ve ağaçlardaki limonun dolu yağışından etkilendiğini, bir kısmında rekolte ve kalite düşüklüğüne yol açarken, bir kısım mahsulü ise tamamen kullanılmaz hale getirdiğini üzülerek gözlemledik.

Bu aşamada ilgili kurumlarımızın yerinde gerekli hasar tespitlerini yaparak, çiftçilerimizin zararını tanzim etmesi konusunda ivedilikle bir çalışma başlatmalarını, zirai kredi ödemelerinin ertelenmesini,  faizsiz kredi desteği ve zarar gören mahsulün değerlendirilmesi gibi konularda ivedilikle harekete geçmeleri yönünde çağrımızı yapıyoruz. Konu ile ilgili tüm kurumların sahada yapacakları her çalışmada belediyemizin yardıma hazır olduğunu kendilerine bildiriyoruz.

Milletvekillerimizle de istişare ederek, gerekirse konuyu meclis gündemine taşıyarak, gerekli yardımların çiftçilerimize ulaşmasını sağlamak adına çalışmalarımızı başlattık. Halk arasında tarsim olarak bilinen,  tarım sigortalarının rehabilite edilerek çiftçilerimizin kullanabileceği bir formata kavuşturulması yönünde gerekli çalışmaların yapılmasını ve yaşanan doğal afet neticesinde zarar gören çiftçilerimize sosyal devlet ilkesi gereği devletimiz tarafından yardım eli uzatılması konusunda takipçisi olacağımızı bildiriyor, çiftçilerimize ve tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here