Başkan Civelek: “İskenderun Yaşanılır ve Çağdaş Bir Kent Olma Yolunda Hızla İlerliyor”

0
251

Comenius Projesi kapsamında, çevre konusunda proje ortağı olan İskenderun Lisesi konferans salonunda projeyle ilgili sunum düzenlendi. Sunuma, İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, İskenderun Lisesi Müdürü Ali Kuruca, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Sunumda yaptığı konuşmasında, ‘Green’ (Go Re-Educate the Earth Now) adlı Comenius projesi ile ilgili bilgi veren öğretmen Murat Aşkar; “Projemiz toplam altı ülkeden oluşmaktadır. Proje ortakları İspanya, İtalya, Macaristan, Romanya, Almanya ve Türkiye’dir. Bu bölgelerde altı okulun öğretmenlerine ulaştık. Onlarla beraber çevremizi daha temiz, daha güzel tutmak için beraber çalışma kararı aldık” dedi.

Mart ayında proje ortağı olan İtalya’da çevreyle ilgili kirliliğin konuşulacağını belirten öğretmen Murat Aşkar; “Kirlilik adı altında hava, su, toprak, atık, gürültü kirliliğinden bahsedeceğiz. Belediyeyle mutlaka ortak çalışmamız gerektiğini düşündük. Belediyeden yardım istedik. Belediye Başkanımız çevreye daha hassas olmamız konusunda bilgilendirecek” diye konuştu. Aşkar, proje kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleneceğini ve proje ortağı ülkelere öğretmen ve öğrencilerin gideceğini ifade etti.

Enerji Üretimi Önemli!

Ülkemizin en önemli sorununun enerjide dışa bağımlılığımız olduğunu belirten Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, bunun tek çözümünün alternatif enerji üretimi olduğunu vurguladı. Başkan Civelek; “Çevre kirliliğine, enerji tasarrufuna ve yeni enerji üretimine önem vermezsek sizleri çok zor Türkiye koşulları bekliyor çocuklar. Hayata hazırlanırken çevre bilinciyle mutlaka tanışacaksınız” şeklinde konuştu.

Çöp sorunu konusunda, ülkemizde çok az sayıda bulunan özellikteki Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisinin (çöp fabrikası) yapımının tamamlandığını, yakında hizmete gireceğini de hatırlatan Civelek; “Daha iyi yaşanabilir İskenderun oluşturuyoruz. Gittiğiniz proje ortağı ülkelerde İskenderun’daki katı atık sorununu, çöp sorununu ayrıştırma ve geri dönüşüm yöntemiyle çözüyoruz diye anlatacaksınız. Ortadoğu’nun en büyük Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi yakında hizmete giriyor. İskenderun çevre konusunda diğer şehirlerle yarışabilecek, çok yaşanılır çağdaş bir kent olma yolunda” diye konuştu.

Proje ortağı kapsamında kentimize gelecek olan konuk öğretmen ve öğrencilerin şehrimize hayran kalacaklarını anlatan Civelek; “İskenderun’un yaşanılır bir kent olduğunu siz gururla söyleyeceksiniz. Çevre çok önemli! Yarın bu çevrede siz yaşayacaksınız. Eğer çevre bilinci oluşturamazsak yarınlarımız için çok tehlikeli olur. Biz yaptığımız çalışmalarla omurgasını oluşturduk siz çevrenizdekilere ‘asla yere çöp atmayın’ diyeceksiniz. Enerji tasarrufuna dikkat edeceksiniz. Ne kadar çevre bilinciyle büyürseniz yarınlarımız o kadar aydınlık olur” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here