Av.Akbay, Aladağ’daki Yurt Yangını Davasının Bugün Başlayacağını Duyurdu

0
87

“Laik Kamusal Eğitim Talebimizin Küller Arasında Kaybolmasına İzin Vermeyeceğiz”

Sosyal Haklar Derneği İskenderun Temsilcisi Avukat Bülent Akbay, geçtiğimiz Adana Aladağ’daki kız yurdunda çıkan yangınla ilgili davanın bugün başlayacağını duyurdu.

Aladağ’da 29 Kasım 2016 tarihinde bir cemaate ait kaçak yurtta çıkan ve 11’i kız çocuğu 12 kişinin ölümüne, 16 çocuğun da yaralanmasına yol açan yangın ile ilgili davanın 30 Mayıs 2017 Adana Kozan Adliyesi’nde başlayacağını ifade eden Akbay, davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını kaydetti.

Yangının üzerinden altı ay geçtiğini, bu süre zarfında yurdun bağlı olduğu derneğin 5 yöneticisi, yurt müdürü ve bir çalışan toplam yedi kişi tutuklandığını ancak bu tutuklamaların buz dağının sadece görünen kısmı olduğunu savunan Akbay; “Biliyoruz ki çocukları bu yurtlara mahkum eden, bu vahim sonuca götüren sürecin başında siyasiler, bürokratlar ve yerel idareciler de var. Biz Sosyal Haklar Derneği olarak ailelerle birlikte başka Aladağlar yaşanmasın diye tüm sorumluların yargılanması için bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Yangının çıktığı günden bugüne, savcılık soruşturması sırasında soruşturmanın sağlıklı yürütülebilmesi ve ailelerin adalet talebinin yerine getirilebilmesi için bütün hukuki girişimleri yaptıklarını belirten Akbay; “Bu girişimlerimizin devamı olarak mahkeme sürecinde de benzer taleplerimizi ısrarla dile getireceğiz. Bu yangına gelen süreçte, yasalar gereği hiç olmaması gereken bu kaçak yurdun açılmasına izin veren bürokratlar; baştan savma denetimlerde eksikliklere göz yuman, görmezden gelen denetmenler; yoksul aileleri tarikat yurduna yönlendirenler; çocuğunu yurda vermek istemeyen ailelere “yurda vermek istemiyorsan ev tut” diyen yerel idareciler; küçük kız çocuklarına boylarından büyük yemek kazanlarını yıkatan, bulaşık yıkatan, tuvalet temizleten, “okuldaki eğitimi boş verin bizim verdiğimiz dini eğitim size yeter” diyen belletmenler; yurt kisvesi altında tarikat faaliyeti yürüten yurdun bağlı bulunduğu derneğin yöneticileri yargı sürecinin dışında tutulamazlar. İhmalkar davranan, görmezden gelen, bu felakete yol açan izinleri veren, ailelerin yoksulluğunu istismar eden kim varsa adalet karşısında hesap vermelidir. Aladağlı ailelerin adalet mücadelesi kaybettikleri çocuklarını geri getirmeyecek, ama başka Aladağlar’ın yaşanmaması için bir umut olacaktır. Ailelere bu tarifsiz acıyı yaşatıp sonra da kader diyenlerden hesabı mahşere bırakmamak gerekir” şeklinde konuştu.

Yaşanan felaketin ‘kader’ değil bir ‘cinayet’ olduğunu iddia eden Akbay; “29 Kasım akşamı hepimiz nefessiz kaldık, öfkelendik, kızdık, lanetler yağdırdık, utandık. Yetkililer daha önceki sosyal cinayetlerde olduğu gibi, Aladağ yurt yangını için de kaza, ölümlere de kader dediler. Oysa Aladağ yurt yangını, tıpkı yıllar öne Konya’da bir kuran kursunda olduğu gibi, tıpkı denetimsiz madenlerde, inşaatlarda yaşanan felaketler gibi birer cinayettir. Bu dava sadece çocuklarını yurt yangınında kaybetmiş ailelerin değil; laik ve kamusal eğitimi savunan herkesin davasıdır. Bizler, laik kamusal eğitim talebimizin yanan yurdun külleri arasında kaybolmasına izin vermeyeceğiz, çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz. Tüm yurttaşlarımızı 30 Mayıs 2017 Salı günü Adana-Kozan Adliyesi’nde davaya sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here