Akil İnsanlar Hatay’da!

0
82

akil insanlar2Barış İstiyoruz!

Terör meselesine çözüm sürecinde halkla buluşup katkıda bulunmaları için seçilen Akil İnsanlar Heyeti kent gezilerini sürdürüyor. Akil İnsanlar Akdeniz Heyeti, geçtiğimiz hafta sonu da Hatay’a geldi. Hatay temaslarına Antakya’daki yerel basının imtiyaz sahipleri ile görüşerek başlayan heyet, daha sonra üç semavi dinin temsilcileri ile bir araya geldi.

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Akil İnsanlar, Hatay’a geliş nedenlerini anlattı. İlk sözü alan Akil İnsanlar Akdeniz Bölgesi Heyeti Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hatay’da bulundukları süre içerisinde toplumun tüm kesimleriyle heyet olarak temaslarda bulunacaklarını söyledi. Bu temaslarda amaçlarının Hatay’ın, barış süreci ile ilgili ne düşündüğünü öğrenmek olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Yani biz konuşmayacağız ama dinleyeceğiz. Devletimiz bir süreç başlattı. Bu süreçte ‘millet ne düşünüyor’, ‘beklenti ve talepleri nedir’ bilmek istiyor. Bu aslında hem demokrasimiz için hem de doğru işlerin yapılması için bulunmaz bir fırsat” dedi.

İlk toplantılarını yerel basın temsilcileriyle gerçekleştirdiklerini, daha sonra da Antakya’nın kanaat önderleri ile bir araya geldiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, Hatay’da herkese örnek olacak bir birlik ve beraberlik olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Her Tarafı Hatay Olsun

Akil İnsanlar Heyeti üyesi sinema sanatçısı Kadir İnanır da, Hatay’da bulunmanın, şehrin tarihsel hoşgörüsünü bütün kokuları ile birlikte ciğerlerinde hissetmenin insana mutluluk verdiğini söyledi. Hatay’da bulunan çok sesliliğin kibarlığı büyük bir saygı ile karşıladığını ifade eden İnanır; “İstiyoruz ki Türkiye’nin her tarafı böyle Hatay gibi sorunlara hoşgörüyle yaklaşıp, sorunlara içtenlikle yürek koyup, barış elini güçlendirsin. Yani Türkiye’nin her tarafı Hatay olsun diyoruz” dedi.

Ziyaret edecekleri her yere Hatay’da edindikleri güzelliği aktaracaklarını da anlatan Kadir İnanır; “Bize bir süreç teklif edildi. Çok uygun gördüğüm ve bu ülkedeki insanların tamamını mutlu edeceğine inandığım bir çözümün içerisinde olmak istedim. Onun için de buradayım” şeklinde konuştu.

Akil İnsanlar Heyeti üyesi gazeteci-yazar Nilgün Bengisu Karaca da, birer kahraman olmadıklarını söyleyerek; “Aslında ne olduğumuz belli de ne olmadığımızı ifade etmemiz gerekiyor. Taşın altına elini koyanlar aslında siyasetin aktörleri. Bizler bir deli cesareti ile yediğimiz hakaretleri sindirmeye, hazmetmeye çalışıyoruz. Bizler misyoner de değiliz, bölücü de değiliz. Tek arzumuz, cehenneme dönmüş bir Ortadoğu bataklığında bu ülkenin huzur ve barış içerisinde yaşaması olasılığını da araştırmak. Bunu mümkün kılabilmek için neler yapılabileceğine bakmak. Asla insanların huzurunu kaçırmak, akılları karıştırmak, topluma nifak tohumları ekmek için yola çıkmış insanlar değiliz” dedi.

Sinema sanatçısı Lale Mansur, yaptıkları işten para almadıklarını ifade ederek; “Sadece bir şeyler yediğimizi söyleyebilirim. Yediğimiz şeylerse bolca hakaret. Onun dışında bu yaptığımız şeyden beş kuruş bile çıkarımız yok. İçimizdeki birçok arkadaşımız bu ülkede barışın oluşması için yıllarını vermiş insanlar. Tek bir ortak noktamız var. Barış istiyoruz, kan dursun istiyoruz. Yaptığımız toplantılar onu gösteriyor ki, amalar çok. Bu 30 yıllık bir felaket. Niye şimdi diye soranlar var. Ben de niye bu 20 sene önce yapılmadı diye soruyorum. Bu Akil İnsanlar Heyeti niye 20 sene önce işe başlamadı. Barış sürecine en ufak bir katkım olursa çok mutlu olacağım” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here