Akbay; “Biz Huzur İsteyen Türkiye’yiz”

0
133

CHP İlçe Yönetimi Anıta Çelenk Sundu

Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Yönetimi, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin 1. yıldönümü dolayısıyla Atatürk Anıt Alanına çelenk sundu.

Anıt Alanındaki törene ilçe yönetimi, kadın kolları ve gençlik kolları üyeleri ile partililer katılım gösterdi. Çelenk sunumunun ardından şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve hemen akabinde İstiklal Marşımız okundu.

Törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı CHP İskenderun İlçe Sekreteri Yılmaz Akbay yaptı. Parti olarak her zaman darbeler ve darbecilerin karşısında olduklarını kaydeden Akbay; “Devlet olanaklarıyla yaratılmak istenen algı operasyonlarına rağmen CHP asla darbecilerle yan yana gelemez. Darbecilerin düşman olarak gördüğü halktan ve emekten yana olan CHP bu yüzdendir ki baskı rejimi uygulamak isteyenlerin ve adaletsiz bir toplum inşa etmek isteyenlerin korkulu rüyası olmuştur. CHP olarak halkımıza olan borcumuzu ödemek için canımız pahasına çalışmaya hazırız ve sorumluluğumuzun farkındayız.

Ülkeyi yönetenlerin halka özgür, demokratik, layık ve bağımsız bir Türkiye inşa etme borcu vardır. Halkımızın umudu haline gelen ve tarihe altın harflerle yazılan Adalet yürüyüşümüz ve sonrasında milyonların katılımıyla düzenlediğimiz mitingde sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafında okunan talepleri bir kez daha kamu oyuna duyurma ihtiyacı hissediyoruz.

1-15 Temmuz darbe girişimini açık bir şekilde lanetliyoruz. 249 şehidimizin aziz hatırası ve 2301 gazimiz için FETÖ terör örgütünün siyasi ayağı ortaya çıkartılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalı.

2-İktidar tarafından 20 Temmuzda getirilen OHAL ile biz buna sivil darbe diyoruz yasama, yürütme ve yargı tek elde toplanmıştır. Bir an önce kaldırılmalıdır.

3-Yargıyı siyasetin emrine vermek Demokrasiye ihanettir. Kolektif suç gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.

4-OHAL mağdurlarının yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara son verilmelidir.

5-FETÖ ile hiçbir ilişkisi bulunmayan ama sırf hükümete muhalif olduğu için görevlerinden alınan Akademisyenler görevlerine dönmeli ve tutuklu Milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.

6-Mesleklerini yaptıkları için tutuklu bulunan Gazeteciler serbest bırakılmalıdır.

7-OHAL ortamında ve tüm imkanları seferber edilerek yapılan Anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Bu bir mühürsüz seçimdir. Türkiye gayri meşru bir Anayasa ile yönetilemez, yönetilmemelidir.

8-Demokratik Parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Eğitimde layıklık ilkesini aşındırılmasına son verilmelidir.

9-Sadece Hukuk alanında değil toplumsal alanın tümünde Adaletsizlik devam etmektedir. Yoksulluk, yaygın şiddet,terör gibi sorunlara karşı ortak irade geliştirilmelidir.toplumsal Adaletsizliğin en vahimlerinden olan Kadın hakları konusunda ayrımcılığın önüne geçilmelidir.

10-Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülkemiz içindeki sorunları da kökleştirmiştir. Türkiye coğrafyasındaki tüm halklara kardeşçe yaklaşan adilane bir dış politikaya dönüş yapılmalıdır.

Bu adalet çağrısı adaletin insan haysiyetinin temeli olduğu inancıyla hazırlanmıştır. Biz Türkiye’yiz. Biz kavga değil huzur isteyen Türkiye’yiz” şeklinde konuştu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here