5 Temmuz Sade Bir Törenle Kutlandı

0
92

Başkan Dingil; “İskenderun’da Yaşamak Bir Ayrıcalıktır”

Türk Askerinin 5 Temmuz 1938 tarihinde İskenderun’a girişinin ve kentimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 79. yıldönümü çelenk sunma töreniyle kutlandı.

Atatürk Anıt Alanında gerçekleştirilen törene İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Garnizon Komutanı ve 39.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İSTE Rektörü Türkay Dereli, İskenderun Deniz Üs Komutanı Kurmay Albay Aykar Tekin, kamu kurum ve kuruluşlarının ilçe müdürleri, askeri personel, emniyet teşkilatı mensupları, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, şehit aileleri, gaziler, basın mensupları ve az sayıda vatandaş katılım gösterdi.

İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Garnizon Komutanı ve 39.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil tarafından Ata’nın manevi huzuruna çelenk sunuldu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere aziz şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve hemen akabinde İstiklal Marşımız okundu.

Törende günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Belediye Başkanı Seyfi Dingil; “Büyük bir saygı ve gururla andığımız Milli Mücadelenin, İskenderun için özel anlamı olan, düşman işgalinden kurtuluşumuzun ve şanlı Türk ordusunun İskenderun’a girişinin 79. yıldönümünü gururla, coşkuyla, sevinçle ve geleceğe olan güvenle kutluyoruz.

5 Temmuz 1938 günü asla vazgeçemeyeceğiz bağımsızlık tutkusunun, İskenderun’da kendini gösterdiği gündür. O gün umudunu ve özgüvenini tazeleyen halkımız, varoluş iradesini kıracak hiçbir gücün olmadığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Bugün de milletçe, gelecek hedeflerimize doğru kararlılıkla ilerlerken, devraldığımız değerli mirası aynı yüksek ruh ve bilinçle koruyor, birlik ve beraberlik içinde yaşama irademizi devam ettiriyoruz. İskenderun halkının gücünün ortaya konduğu  5 Temmuz  günü, cesaretin, azmin, iradenin ve kahramanlığın timsali ve tarihi belgesi olmuştur. Bizler bugün bu güzel vatanda Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu yurttaşları olarak yaşamaktan gururluyuz” diye konuştu.

İskenderun’un, sevginin ve hoşgörünün hâkim olduğu Türkiye’nin en büyük ve güzel kentlerinden biri olduğunu kaydeden Başkan Dingil, İskenderun’da yaşamanın bir ayrıcalık ve İskenderun’a hizmet etmenin ise büyük bir onur olduğunu vurgulayarak; “İskenderun’u çağdaş ve modern bir kent olarak alt yapısıyla-üst yapısıyla, sosyal ve kültürel yaşamıyla daha ileri bir düzeye yükseltmek ve geleceğe hazırlamak bizim için tarihi bir görev ve sorumluluktur. İskenderun için bilimsel yaklaşımla ve ileri teknolojinin sağladığı olanaklarla çalışıyoruz. Her adımda İskenderun’un bugününü ve geleceğini öngören projeler hazırlamakta ve hayata geçirmek için büyük bir gayret gösteriyoruz.

Bugünün İskenderun’undan sorumluyuz. Bunun yanı sıra hepimiz, birlikte, çocuklarımıza yaşamaktan mutluluk duyacakları güzel bir İskenderun’u hazırlamakla mükellefiz. İskenderun’u geliştirmek, sürekli ileriye götürmek, aynı zamanda 5 Temmuz 1938’de bize özgürlüğü getirenlere ve Hatay davasını başarıyla sonuçlandıran büyüklerimize karşı vicdani bir sorumluluğumuzdur.  İskenderun’a hizmet etmek bizim için büyük bir onurdur. Belediye meclis üyelerimiz ve bütün belediye çalışanlarımızla birlikte her zaman İskenderun ve İskenderun halkının hizmetinde olduğumuzu arz ederim.

Kurtuluş Bayramımızın 79. yıldönümünde bizi esaretten, işgalden kurtaran, bu güzel memlekette Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu yurttaşları olarak yaşama imkânı veren, başta Hatay davasına sahip çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman Türk ordusunu ve bütün yaşamını Hatay davasına adayan büyüklerimizi şükranla anıyorum” şeklinde düşüncelerini paylaştı.

Konuşmanın ardından, Belediye Başkanı Seyfi Dingil’in Anıt Şeref Defteri’ni imzalamasıyla tören sona erdi. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here