%4’lük Maaş Zammını ‘Bordro Yakarak’ Protesto Ettiler

0
38

Türkiye Kamu Sen İskenderun Temsilciliği %4’lük Maaş Zammını ‘Bordro Yakarak’ Protesto Etti

Yanık; “Memurun Bordrosunun Ateşi Tüm Vicdanları Yakacaktır”

Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı ve Türkiye Kamu Sen İskenderun Temsilcisi Yavuz Selim Yanık, memurlara 160 TL emeklilere ise 100 TL zam yapılmasını eleştirirken, memurların maaşlarını alarak acı gerçekle yüzleştiklerini savundu ve; “Yeniden değerleme oranları %22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına %4+4 zam yapmak hangi vicdanla, hangi adalet anlayışıyla bağdaşır?” dedi.

Türkiye Kamu Sen İskenderun Temsilciliği üyeleri, eski bit pazarı önünde bir araya gelerek, yapılan zammı, bordrolarını yakarak protesto ettiler. Basın açıklamasına, Türk Yerel Hizmet Sen Şube Başkanı Bahtiyar Şahin, Türk Sağlık Sen Hatay Şube Yöneticisi Mehmet Kayhan, Cengiz Demirkıran, Türk Ulaşım Sen Hatay Temsilcisi Mustafa Korkmaz, Türk Tarım Orman Sen İskenderun Temsilcisi Sinan Yan, Türk Haber Sen İskenderun Temsilcisi Mehmet Ali Açıl, Türk Büro Sen Hatay Şube yöneticisi Mehmet Aygen, Türk Emekli Sen İskenderun Temsilcisi Öner Çetinkaya, Türk Eğitim Sen Dörtyol Temsilcisi Fatih Saygılı da katılarak destek verdiler.

“%4 Zam Yapmak, Adeta Memur Ve Emeklilerle Alay Etmektir”

Yapılan zammı ‘alay etmek’le eşdeğer bulan Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı ve Türkiye Kamu Sen İskenderun Temsilcisi Yavuz Selim Yanık; “3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesi başlamıştır. Kamu görevlileri bugün, ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettiğimiz acı gerçekle yüz yüze kalmıştır.

Buna göre memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır. TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama %10,9; mutfak tüpü %17,6, doğalgaz %22, elektrik %18,3 zamlanmışken maaşlara %4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir” dedi.

Yetkililerin, hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurları düşük ücret artışına mahkûm ettiğini, milleti zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim ettiğini savunan Yanık, memur maaşlarının enflasyonun gerisinden geldiğini söyledi.

“Bizim de Enflasyonumuz TÜİK’in Enflasyonu ile Eşitlensin”

Enflasyon sepetinde, halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürün olduğunu kaydeden Yanık; “Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2019’da gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir. Eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamalar enflasyonun üzerinde zamlanmıştır.

Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. Sebze, meyve el yakmaktadır. İlaca %46, giyime %33, gazeteye %28, dergiye %51 zam gelmiş memurun, emeklinin beli iyiden iyiye bükülmüştür. Ekmeğimiz bile %13,5 zamlanmıştır. Buna rağmen memurlara 2020 yılı için %4+4, 2021 için ise %3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir.

TÜİK’in bu rakamları aldığı yerleri doğrusu merak ediyoruz. Eğer TÜİK’in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK’in enflasyonu ile eşitlensin” diye konuştu.

“Hak Mücadelesi Kutlu Bir Mücadeledir”

Yapılan sözleşme ile ilgili taraf konfederasyonu da suçlayan Yanık; “Toplu sözleşme tiyatrosuyla memurlarımız, 2021 yılı sonuna kadar devreden çıkarılmıştır. Memurların ekonomik ateşin ortasına atıldığı şu günlerde dahi malum konfederasyon memurların haklarını korumayı akıl edememekte, başını kuma gömmektedir.  Bugün memurlarımız maaşlarını aldılar ve acı gerçekle yüzleştiler.

Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak sürekli gerçekleri dile getiriyor, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor, acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz. Malum konfederasyon ise durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 ek gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor.

Türkiye Kamu-Sen dün de meydanlardaydı; bugün de meydanlarda… Dün ne dediyse, bugün de aynısını söylüyor. Memurların haklarının budanmasına seyirci kalan hatta pasif tutumuyla üstü örtülü şekilde destek olan malum konfederasyon ve yetkililer, bugün neredeler? Bugün, hormonlu sendikalar, gerçekler karşısında saklanacak delik arıyorlar. Memurlardan aldıkları yetkiyi kötüye kullananlar, bugün memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar?

Memurları, emeklileri enflasyonun altında ezdiniz; biliniz ki, memurlar bir darbeyi daha kaldıramaz. Hak mücadelesi kutlu bir mücadeledir.

Biz, yalnızca memurlarımız ve emeklilerimiz için değil, gelecek nesillerimiz, beşikteki bebeklerimiz, genç kuşaklarımız için de mücadele yürütüyoruz. Milyonlarca memurun, emeklinin, masumun hakkının yenmesine göz yumanlar da kendi ateşlerini, milyonlarca memurun bordrolarında göreceklerdir. Memurun bordrosunun ateşi tüm vicdanları yakacaktır” şeklinde açıklamalarda bulundu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here