Vekil Dudu’dan, Cem Evlerine ‘İbadethane’ Statüsü Verilmesi İçin Teklif

0
95

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Avukat Mevlüt Dudu, 2017-2018 eğitim öğretim dönemi müfredatında Alevi inancı ve kültürüne ilişkin öğretilere yer verilmemesini eleştirirken, cemevlerinin ibadethane statüsüne alınmasıyla ilgili meclise önerge sundu.

CHP’li Vekil Dudu; “AKP, yeni müfredatta yine Alevilerin taleplerini ortaya koymamış, bugüne kadar yaptığı Alevi çalıştaylarını göstermelik yaptığını kanıtlamıştır. AHİM kararları yeni müfredatta dikkate alınmamış, imam hatiplere cihat öğretimi müfredata alınmış ama Alevi inancı ve kültürüne ilişkin öğretiler yok sayılmıştır” diyerek yeni müfredata tepki gösterdi.

Bu çerçevede Türkiye’nin kabul ettiği uluslararası sözleşmeler ile Anayasa’nın din ve vicdan hürriyeti ilkesi esas alınarak, cemevlerine “ibadethane” statüsü verilmesi için 442 sayılı Köy Kanunu,  6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu başta olmak üzere toplam 14 kanunda değişiklik yapan bir yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sunan CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu, sunduğu teklif hakkında şu bilgileri verdi;

“Bu düzenlemeler ile “cami, mescit, sinagog, havra gibi” gibi “cemevleri” de ibadethane statüsüne alınmaktadır. Böylece kanun uygulayıcısının ya da yüksek yargının içtihatlarında ikileme düşmesinin önü kapatılmaktadır. Köy Kanunu değiştirilerek, cami gibi “cemevleri” de köyün orta malları kapsamına alınarak, ibadethane statüsü hukuki güvenceye alınmaktadır.

Cemevlerinin cami, mescit ve diğer ibadethaneler gibi aydınlanma giderlerinin karşılanmasının yanı sıra, Bina Vergisi, Gelir Vergisi, bina inşaat harcı, iskan harcı, Kurumlar Vergisi, Elektrik ve Havagazı Vergisi gibi muafiyetlerden yararlanması sağlanmaktadır.

Teklif ile Toplu Konut İdaresi’nin kaynaklarının cemevi inşaatı için de kullanılması, İmar Kanununun değiştirilerek, cemevlerinin yasal statüde tanımlanması sağlanmaktadır.” (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here