Uzun Çarşı Seller Altında Kaldı, Esnaf İsyanda

0
496

Her Esnaf 4-5 Bin Lira Zararda

Tarihi Antakya Uzun Çarşı bir saat yağmur ve dolu yağması sonucu seller altında kaldı. Tarihi uzun çarşının tam bayram arifesinde suların altında kalması esnafı ve alışveriş yapmaya gelen vatandaşları zor durumda bıraktı. Esnaflar, her esnafın 4-5 bin lira zararı olduğunu belirtti.

Tarihi Antakya Uzun Çarşı’nın restorasyon ve renovasyonu için proje ihalesinin yapıldığı, ilk çalışmaların ise 2019 yılının ilk aylarında bitirileceği, esnafa söylenirken, esnaf ise artık bakanlığın veya belediyenin yıllar sürecek projelerini bekleyecek hallerinin kalmadığını ifade etti. İsyan eden esnaf, bir an önce Hükümetin, Hatay büyükşehir belediyesinin ve Antakya belediyesinin esnafın bu durumuna çözüm bulunmasını istedi.

Bu felaketin bayram öncesi yaşanmasının durumu daha da vahimleştirdiğini kaydeden Uzun Çarşı Esnaflarından Ali Tüzel; “İşte gördüğünüz gibi uzun çarşı bir yağmur yağdığında seller altında kalmaktadır. Belediyeyi arıyoruz, bize geri dönmüyorlar. Bizimle ne büyükşehir ne de Antakya belediyesi ilgileniyor. Dağlardan gelen su taşları yerinden oynatıyor, dükkanlarımızı sel basıyor. Biz elimizden ne geliyorsa yapıyoruz, onlarda ellerini taşın altına koysunlar. Bu çarşının altında eski bir su borusu var yeterli değil, bunun çoğalmasını istedik ama yapmadılar” diye konuştu.

Esna Mehmet Onur Güler de; “Biz kitapçıyız, bakın ayakkabılarımızı çıkardık, kitaplarımız sular altında kaldı ve zararımız en az 5 bin liradır. Hizmet yok, sadece oy istemeye geliyorlar. Türkiye’nin hiçbir yerinde tarihi çarşılar böyle değildir. 10 dakika yağmur yağması sonucu böyle oldu. Ayıp be 21. yüzyılda yaşıyoruz, biz de bu memleketin insanıyız. Biz de hükümetin yanındayız ama bize üvey evlat muamelesi yapıyorlar. AVM’lere bu kadar destek ver, destek ver küçük esnafı bitirdiniz. Peşinden gittik diye mi suçluyuz. Biz halk olarak vergimizi verip, vatandaşlık görevimizi yapıyorsak, bu sorunların çözülmesini istemek en doğal hakkımızdır. Biz yetkililerden yat, kat istemiyoruz, ekmeğimizin peşindeyiz, biraz da hizmet etsinler. Antakya belediye başkanı ayda bir de olsa halkla sohbet etse, dinlese olmaz mı? Hizmet etsinler biz seni sırtımızda taşırız” diye isyan etti.

Esnaf Murat Güler; “Benim dükkana bakın, her şey alt-üst olmuş benim en az 5 bin lira zararım var. Biz perişanız ve oy için bizim uzun çarşıya kimse girmesin. Oy zamanı geldiğinde babayiğitlik yapıp, “biz her şeyi yapacağız” ondan sonra bizi bu hale getirenler utansın. Benim 8 yaşındaki çocuğum korkudan dışarı çıkamadı. İki günde ben bu pisliği temizleyemem. Lütfen tüm yetkililerden; geçici değil adam akıllı bir çözüm istiyoruz. Çarşının üstüne bir çadır yaptılar, ben hiç bilmem ama bunlardan daha iyisini yapardım. Her yerden şelale gibi sular akıyor, bir tek ben değilim, bütün çarşı esnafı zor durumdadır” dedi.

Vatan Partisi “Vatandaşın Yaraları Derhal Sarılmalıdır”

Seçim Çalışmalarını yürüten Vatan Partisi milletvekili adayı Emrah Koçak ile Ali Erdem Köz ise esnafın zor durumda olduklarını gördüklerini ve Belediyenin, hükümetin bu Uzun Çarşı esnafına el uzatması gerektiğini söylediler. Adaylar, Vatan Partisi iktidarında bunların olmayacağını her vatandaşın sorununa mutlaka bir çözüm bulacaklarını söylediler.

Vatan Partisi Hatay Milletvekili Adayı Ali Erdem Köz; “Bugün Antakya Uzun Çarşıda esnafı geziyorduk. Yağmur yağdı, Allah’ın hikmeti tabi kimse engelleyemez. Bu suların asi nehrine kavuşması gerekirken, düzenli alt yapısı olmayınca çarşı sular altında kalmaktadır. Üzgünüm ama insanlar bayram alışverişi yapmaya geldiler, evlerine ise sırılsıklam olarak döndüler. Bilmem hangi tarihteki restorasyonları bekleme yerine hemen yapılmalıdır. Çözüm ise yerel yönetimlerde belediyelere ve halka dayanmakla olur. Başka türlü olmaz. Yani anlaşılan beş dakikalık sağanak yağmurda çarşı rezil oldu. Her esnafın zararının ise 4-5 bin lira olduğunu esnafımız söylemektedir. Kültür Bakanlığı tarafından bu çarşının her yeri yeniden onarılacağı söylendi ama söylenti olarak kaldı. Her hangi bir fiili bir işlem yoktur. Bu sorun bir an evvel çözülmelidir” diye konuştu. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here