Uygun: “Karne Sadece Öğrencinin Değil, Ailenin ve Öğretmenin Notlarını Yansıtır”

0
152

Uzman Klinik Psikolog Gamze Uygun: “Karne Sadece Öğrencinin Değil, Ailenin ve Öğretmenin Notlarını Yansıtır”

2017-2018 eğitim- öğretim yılının sona ermesiyle birlikte, anne-babalara karne konusunda uyarılarda bulunan İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun, karnenin başarı ölçüsü olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizerek, karnesi kötü olan çocuğu başkalarıyla kıyaslamanın, çocukta özgüven problemi yaratacağını belirtti.

“Çocuğunuzu Başkasıyla Kıyaslamayın”

Zayıf karnesi olan çocuklara ceza vermemeleri konusunda aileleri uyaran Gamze Uygun; “Yaz tatilinin yaklaşmasıyla birlikte, kimi öğrencileri tatil heyecanı sararken, kimi öğrencileri ise kötü karne telaşı sarmış durumda. Çocuğunuzun karnesi iyi de kötü de olsa, bu durumun sevginizi değiştirmeyeceğini bilmeleri gerekir. Karnedeki düşük notların çeşitli sebepleri olabilir.

Karne sadece çocuğun karnesi gibi görünse de; anne- baba, çocuk ve öğretmenin karnesidir. Bu nedenle, çocuğun karnesinde görünen notlar, bu ekibin sağlıklı bir ekip olup, olmadığının göstergecidir. Karneye bakarken öncelikle onu tebrik edin.

Eğer karne istediğiniz gibi değilse, bu ekibin ne kadar sağlıklı olup olmadığının kritiğini yapın.  Çocuğunuzu başkalarıyla asla kıyaslamayın. Karne gününden birkaç gün sonra ise, karne kritiğini yapmak için çocuğunuzla bir sohbet ortamı oluşturun. Bu yakın iletişim sayesinde, eğitim kavramının ne olduğunu hem çocuğumuz, hem de biz keşfetmiş oluruz” açıklamasında bulundu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here