Üniversite-Sanayi İş Birliğinde Yeni Adım!

0
18

Sarmal Modeli İçin Önemli Bir Adım Daha

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ’nin, Kardemir Karabük Demir Çelik ile yaptığı görüşmeler somut çıktısını verdi.

Ülkemizin güzide çelik üreticilerinden Karabük Demir Çelik Fabrikaları ile gerçekleştirilen İş Birliği Çerçeve Protokolü’nün imzalanmasına dek yapılan yolculuğun kilometre taşlarını İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci şöyle anlattı;

“İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) olarak, 23 Eylül Perşembe günü Kardemir Karabük Demir Çelik temsilcilerini ağırladık. Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi fabrikalarından biri olan Kardemir Karabük Demir Çelik’in AR-GE Müdürü Demir Çelik Mücahit Sevim Kardemir, Pazarlama ve İhracat Müdürü Onur Erkara ve Eğitim Müdürü Burcu Öztürk bizleri ziyaret etti. Ziyarete, İSTE Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yüksek ve Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu da eşlik etti.

6 Ekim Çarşamba günü, İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu ve Prof. Dr. Meltem Eken ile Kardemir Karabük Demir Çelik’in üst düzey yetkilileri ile Karabük’te bir araya geldik. Ülkemizin üniversite sanayi işbirliği ekosistemine katkı sağlayacak başta Sanayi Doktora Programı, Ar-Ge projeleri ve yapılacak diğer işbirliği konuları tartışıldı.

Yapılan görüşmelerin ardından Teknoversite vizyonunun bir parçası olarak üniversite sanayi bütünleşmesi yolunda atılan adımların bir parçası olan ve iş birliğine yönelik altyapı oluşturma çabalarımızın somut çıktısı olarak “İskenderun Teknik Üniversitesi Kardemir Karabük Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş. İşbirliği Çerçeve Protokolü” imzalandı.

Protokol; Kuruluşun ihtiyacı olan alanlarda yeni ürünlerin geliştirilmesini ve/veya mevcut ürünlerin kalitelerinin yükseltilmelerine yönelik ortak çalışmaların yapılmasına yönelik Ar-Ge/ Proje Çalışmalarını, öğretim süreci entegrasyonunu, iş yerine dayalı eğitim entegrasyonunu, çalışanların Yüksek Lisans/Doktora Öğrenimlerinin İSTE de yapmaları, Üniversitenin yapacak olduğu organizasyonlara ve kuracak olduğu laboratuarlarda Kuruluş tarafından sponsorluk verilmesi gibi konuları içermektedir. Protokolümüzün ülkemize, üniversitemize ve şirketimize hayırlı olmasını diliyorum.” (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here