Türksoy Mesire Alanı Erzin’de Açıldı

0
12

Türki Cumhuriyetlerin Bayrağı Hatay’da Göndere Çekildi…

Hatay Büyükşehir Belediyesinin Erzin Gökdere’de yapımını tamamladığı TÜRKSOY Mesire Alanı, düzenlenen görkemli ve anlamlı bir törenle açıldı. Açılışa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile birlikte Erzin Kaymakamı Osman Demir, CHP Hatay milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan ve Türkmenistan büyükelçileri, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, HBB daire başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Türk Cumhuriyetleri’nin bayraklarının tek-tek göndere çekildiği törende, ülkelerin milli marşları birlikte okundu. Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlığının 30. yıl dönümünde gerçekleştirilen açılışta Türk dünyasının dil, fikir ve iş birliğine vurgu yapıldı.

Türk devletlerinin milli marşlarının okunmasıyla başlayan açılış töreninde, ilk olarak HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Murat Bayram konuştu. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak kentteki kişi başına düşen yeşil alan sayısını arttırmaya dönük çalışmaların altına imza attıklarını söyleyen Bayram, mesire alanının Erzinlilere hayırlı olmasını diledi.

Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu da Erzin’in Türk dünyası kardeşliğine katkı yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Daha da Yakın Olmalıyız

Daha sonra söz alan Lütfü Savaş; “Bugün hem Hatay’ımız hem de Türk dünyası için çok önemli bir gündür. Bizi birleştiren, kardeşliğimizi pekiştiren büyük Türk düşünürlerimizin rölyeflerinin de yer aldığı parkımızı açıyoruz. Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 30. yıl dönümünde kardeşlik duygularımızı bir arada hissetmek bizim için çok değerli. Tüm bayraklarımızla birlikte özgür şekilde dünyaya bakmamız çok önemli” dedi.

Türk tarihinin altın harflerle yazıldığını da belirten Savaş ‘Dilde birlik, işte birlik, fikirde birlik’ sözünün birlikte içselleştirilmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

Hatay Milletvekili Suzan Şahin ise TÜRKSOY’un Türk devletlerinin UNESCO’su olduğunu belirterek, bu kıymetli oluşumun Türk dünyasının birliğini, dirliğini, sanatını, kültürünü dünyaya tanıtmak için var olduğunu ifade etti.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov da konuşmasında; “Bağımsızlığımızın 30. yıl dönümünde Hatay’da böyle bir alana ismimizin verilmesi kardeşliğimizin sarsılmaz nişanesidir. Türk edebiyatının eşsiz isimlerinin, sanat güneşlerinin rölyeflerinin yer almasından onur duyuyoruz. Lütfü Savaş’ın bugüne kadar yaptığı çalışmalar ve EXPO için attığı adımlar teşkilatımız için kıvanç kaynağıdır. Türk dünyası adına çok teşekkür ederim” dedi.

Büyükelçilerden İş Birliği Vurgusu

Törende Büyükelçiler de birer konuşma yaptı. Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, Hatay’da kendini misafir olarak değil ev sahibi gibi hissettiğini ifade ederek kardeş ülkeler arasında yapılan tüm işleri tek bir ilke altında topladığını, onun da ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ olduğunu söyledi.

Kırgızistan Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, atılan adımların ülkeler arasındaki iş birliğine katkı sağlayacağını söylerken, Özbekistan Büyükelçisi Alişer Agzamhadjaev de Hatay halkına duyduğu minneti dile getirerek alanın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Türkmenistan Büyükelçisi İsankuli Amanlıyev; “Onlarca uygarlığı bünyesinde barındıran Hatay’da bulunmaktan dolayı çok memnunum. TÜRKSOY parkının burada açılması bizim için çok önemli. Parkın açılışı Türkçe konuşan ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesinin işaretidir” diyerek mevkidaşları gibi birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusunda bulundu.

Konuşmaların ardından Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı, söyledikleri marşlarla açılışa renk kattı. Alandaki herkes tarafından büyük ilgi ve merakla izlenen gösteri büyük alkış aldı. Mehteran takımının gösterisinin ardından TÜRKSOY Mesire Alanı dualarla hizmete açıldı.

Nevruz Gelenekleri Erzin’de Hayat Buldu

Açılışın ardından Türk’ün en büyük bayramlarından olan, yeni yılın başlangıcı, baharın müjdecisi sayılan Nevruz Bayramı’nın ritüelleri yaşatıldı. Lütfü Savaş ve Türk dünyasının temsilcileri, katılımcılarla birlikte demir dövdü, Nevruz ateşinin üstünden atladı.

Türk dünyası için büyük anlam taşıyan günde yapılanların işareti olarak zeytin ağaçları toprakla buluşturuldu. Lütfü Savaş, Türk dünyası ülkelerinin kardeşliğinin, iş birliğinin ve birlikteliğinin dikilen zeytin ağaçları gibi uzun ömürlü olmasını dileyerek fidanların can suyunu verdi.

Türk dünyasının fikir ve işbirliğine katkı sağlamakla birlikte bölge halkına hizmet verecek TÜRKSOY Mesire Alanı’nda kır bahçesi, yürüyüş ve koşu yolları, yeme-içme alanları, çocuk oyun alanları yer alıyor. Alanın girişinde de misafirleri Türk yazın dünyasının önemli isimleri arasında yer alan Yunus Emre, Mahtumkulu Firaki, Ali Şir Nevai, Nizami Gencevi, Cengiz Aytmatov ve Muhtar Avezov’un rölyefleri karşılıyor. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here