TKDK Yeni Proje Çağrısına Çıktı

0
76

tarımsal kalkınmaTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), yeni proje başvuru çağrısına çıktı. TKDK İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, kurum olarak, 26 Ağustos 2013 tarihinde yeni proje başvuru çağrısına çıkıldığını aktardı. Özgürsoy, 31 Ekim 2013 tarihine kadar da proje kabul edileceğini bu çağrı için fon bütçesinin kurumun faaliyet gösterdiği ve Hatay’ın da bulunduğu 42 il için 512 milyon Avro olduğunu belirtti.

IPARD hibe destek programı kapsamında Şubat 2013 tarihinden bu yana Hatay’ın dahil edildiği Hayvancılık sektörüne verilen desteklerinde devam ettiğini hatırlatan Özgürsoy, bu destekler kapsamında; kesimhaneler, mandıralar, süt ve besi hayvancılığı için ahır ve ağıl yapımı veya yenilenmesi, süt işleme ve toplama merkezleri, tavukçuluk, et ve et ürünleri işleme sektörlerinin de hibe desteği kapsamına alındığını vurguladı.

Özgürsoy, bu desteklere ek olarak; Kırsal Turizm, Tıbbi Aromatik Bitkiler, Çiçekçilik, Arıcılık, Bal İşleme ve Paketleme, Meyve Sebze işleme ve Soğuk Hava Depoları, Su Ürünleri İşleme, Kültür Balıkçılığı, El Sanatları ve Hatay’ a özgü Yerel Gıda Ürünleri gibi sektörlere dönük; İnşaat İşleri, Makine – Ekipman ve Traktör alımı ile ilgili yatırımlara,  KDV, ÖTV, Kurumlar ve Gelir vergisi gibi vergi ve harçlardan muaf olacak şekilde %50 ile % 65 oranında hibe desteği sağladıklarını belirtti.

31 Ekim 2013 tarihine kadar desteklenen alanlarda yatırımcılardan yeni projeler beklediklerini belirten Özgürsoy, kurumsal amaçlarının Hatay’ın söz konusu AB fonlarından azami derecede faydalanması ve hibe destekleri doğrultusunda sektörlerin kalite ve tarım-sanayi entegrasyonu, hijyen ve gıda güvenliğini sağlamak ve Avrupa Birliği standartlarına ulaştırılması olduğunu kaydetti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here