Tayfur Sökmen Anıldı

0
141

Hatay Devleti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, ölümünün 38. yılında Hatay Valiliği’nde düzenlenen törenle anıldı. Valilik önünde gerçekleştirilen törene Vali Vekili Orhan Mardinli’nin yanı sıra Vali Yardımcıları Nursal Çakıroğlu, Aydın Tetikoğlu, Erol Özkan, Mahmut Hersanlıoğlu, Bilal Ölmez, Meral Batı Demirbaş, Sayın Sökmen’in yakınları, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

23 Haziran 1939 tarihinde ana vatana katılan Hatay Devleti’nin Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’in torunu Mehmet Mursaloğlu, Sökmen’i bu ölüm yıl dönümünde de minnet ve şükranla andıklarını belirtti. Hatay’ın tam bağımsızlığa kavuşmasında ve ana vatana katılmasında çok büyük emeklerinin olduğunu ifade eden Mursaloğlu, Sökmen’in Atatürk’ün talimatıyla Cumhurbaşkanlığını kabul ettiğini ifade etti.

Hatay Vali Vekili Orhan Mardinli’nin valilik binası önünde bulunan Atatürk Anıtı ve Tayfur Sökmen Anıtına çelenk koymasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here