Tahkimat Alanı 4 km’ye Çıkarıldı!

0
27

AFAD Başkanı Okay Memiş İskenderun’da İncelemelerde Bulundu

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, İskenderun’da  önceki gün etkili olan kuvvetli rüzgar ve sağanakla beraber deniz suyunun bastığı Anıt Meydanı ile Atatürk Bulvarı’nda incelemede bulundu.

AFAD Başkanı Okay Memiş, sahilde alınacak ek tedbirlerle taşkın olayının çözüleceğini söyledi. Memiş; “Sahilde pompaları devreye aldık. Kıyı tahkimat çalışmaları 4 kilometre uzayacak. Taşkını önlemek için dalgakıranlar yapılacak. Devletimiz tüm imkanlarıyla sahada” şeklinde konuştu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Okay Memiş, İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ile birlikte şiddetli yağış ve lodosun etkisiyle yaşanan su baskınlarından olumsuz etkilenen bölgelerde incelemelerde bulundu.

AFAD Başkanı Memiş, beraberindeki Hatay Valisi Mustafa Masatlı İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’dan bölgede yaşanan su baskınları ile ilgili bilgiler aldı.

Açıklamada bulunan Memiş, geçen hafta sonu neredeyse tüm Türkiye’de hava muhalefetinin ‘turuncu’ uyarıda olduğunu anımsattı.

Özellikle sahil şehirlerinin olumsuz hava koşullarından etkilendiğini aktaran Memiş, AFAD ekiplerinin koordinasyonunda, kamunun bütün imkanlarının bu durumun yönetilmesi için seferber edildiğini vurguladı.

AFAD Başkanı Memiş; “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza bağlı ekiplerimiz, deniz taşmasının önüne geçmek maksadıyla bir tahkimat çalışmasına zaten başlamışlardı. Çalışmanın yürütüldüğü alanda yapılan tahkimat sisteminin faydalı olduğunu gözlemledik. Ancak çalışma inşaat halinde devam ediyorken böyle bir hava muhalefetiyle karşı karşıya kaldık. Dolayısıyla şimdi projede bir revizyona gidilerek yaklaşık 2,2 kilometrelik tahkimat alanı neredeyse 4 kilometreye çıkarıldı. Bu alanın komple tahkimatını inşallah yenileyeceğiz. Bu sorunun kesin çözümüne yönelik bir çalışma olacak” ifadelerini kullandı.

Hızlı Müdahale ve Can Güvenliği Ön Planda

Memiş, şehrin sahil bandını basan suyun deşarj edilmesiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Suyun çekildiği bölgelerde zarar gören esnafın ihtiyaçlarını gidermeye yönelik de çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Memiş; “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla, Sayın İçişleri Bakanımızın koordinasyonunda, bu zarar tespitleri yapıldıktan sonra inşallah esnafımızın ihtiyaçlarını da gidermiş olacağız. Yeter ki cana gelmesin. Diğer hususları devletimiz inşallah çözecektir” şeklinde konuştu.

AFAD Başkanı Memiş, beraberindeki İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ile birlikte çarşı merkezinde incelemelerine devam etti.

AFAD Başkanımız Okay Memiş, Vali Mustafa Masatlı, Kaymakam Murat Sefa Demiryürek ve Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ile birlikte kentimizde şiddetli yoğun yağış ve lodos etkisiyle yaşanan su baskınlarından etkilenen esnafları da ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here