Soytürk; “Okuma Yazmayı Bilmek Bir Bireyin Özgüveninin Temelini Oluşturmaktadır”

0
91

İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk; “Okuma Yazmayı Bilmek Bir Bireyin Özgüveninin Temelini Oluşturmaktadır”

İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk başkanlığında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde 2018 yılı Şubat ayı itibariyle hayata geçirilen “Okuryazarlık Seferberliği” kapsamında istişare toplantısı düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığınca usul ve esasları belirlenerek genelge tanzim edilmek suretiyle 81 İl Valiliğine gönderilen proje doğrultusunda, Kaymakamı Recep Soytürk, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile diğer ilgili/yetkili kurum ve kuruluşlar ile kişi veya kişilerle uyum ve işbirliği içerisinde projeyi yaygınlaştırmak ve okuma yazmayı bilmeyen vatandaşlarımıza ulaşmak üzere harekete geçti.

“Okuryazarlık Seferberliği” projesi kapsamında yapılacak çalışmaların daha etkin ve daha verimli olmasını sağlamak amacıyla okuryazarlık seferberliği yürütme komisyonu oluşturan Kaymakam Recep Soytürk, tecrübeli okul idarecileri, eğitimciler ve eğitim gönüllüleri ile karşılık fikir alışverişinde bulunmak üzere Kaymakamlık Salonunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul, İlçe Müftüsü Mehmet Taştan, Milli Eğitim Şube Müdürü Kemal Köseoğlu, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Suat Nesim Sarı, İskenderun Güney Eğitim Vakfı (İGEV) Başkanı Şefik Uyar, Okul İdarecileri ve Mahalle Muhtarlarıyla bir araya gelerek karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Projenin içeriğinde; Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın birinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak ikinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına yönlendirilmeleri amaçlandığını ifade eden Kaymakamı Recep Soytürk, eğitim ve öğretim hakkından yararlanamayan ve temel okuma yazma eğitimini tamamlamayan kişilerin, yasaların kendilerine verdiği diğer hak ve özgürlüklerden de yeterince yararlanamadıklarına dikkat çekerek; “Okuma yazma bilmek günlük yaşamın olmazsa olmazıdır. Bir otobüse binerken, ödeme yaparken, saate bakarken veya birini aramak istediğimizde, kısacası günlük yaşamın her anında okuma yazmayı bilmek bir bireyin özgüveninin temelini oluşturmaktadır” diye konuştu.

Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza ulaşmak için etkin bir duyuru ve tanıtım yapılmasının yanı sıra vatandaşın telkin edilmesinin de önem arz ettiğini sözlerine ekleyen Kaymakam Soytürk, komisyon üyelerinin de önerilerini dikkate alarak, İlçemizde projenin uygulanması süreci ile ilgili detayları belirledi.

Proje kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza ulaşmak amacıyla; mesaj bildirisi, broşür, pankart, afiş ve ilan hazırlanması v.b. tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra eğitim kurumları, okul idarecileri, mahalle muhtarları, yakın çevre, eş, dost ve akraba işbirliğiyle okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın tespit edilmesi ve mahallinde bilgilendirmenin sağlanarak ilgili yerlere yönlendirilmesi, ayrıca Cuma hutbesinde cemaatin bilgilendirilmesi v.b. faaliyetler planlanmak suretiyle geniş kapsamlı bir çalışma başlatıldı.

Söz konusu Okuma – Yazma Kursları; 5 Mart 2018 Pazartesi günü itibari ile başlayacak olup, kurslara katılmak isteyen vatandaşların, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Mahalle Muhtarlığı yâda kendilerine en yakın okul müdürlüklerine başvurmaları gerektiği açıklandı. Kursa müracaat edecek vatandaşlara kurs yeri ve kurs saatleri ile ilgili gerekli kolaylıklar sağlanacağı da belirtildi.

Kaymakam Soytürk sözlerini; “Bu seferberliği el birliği ve uyum içerisinde yapacağımız çalışmalarla başarılı bir şekilde tamamlamak ve okuma yazmayı bilmeyen vatandaşlarımıza hayat boyu fayda görebileceği bir değer kazandırmak için tüm kurum ve kuruluşlarımız ile halkımızı göreve davet ediyoruz” diyerek tamamladı. (Haber: Doğan SÜSLÜ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here