Soytürk; “Kandil Gecelerinde Tüm İnsanlığa Karşı Sorumluluk Bilincimizi Yenileriz”

0
86

İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk; “Kandil Gecelerinde Tüm İnsanlığa Karşı Sorumluluk Bilincimizi Yenileriz”

İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, 22 Mart 2018 Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece idrak edilecek olan “Regâib Kandili” dolayısıyla yaptığı açıklamada kandil gecelerinin önemine vurgu yaptı.

Regâib kandilinin, “Üç Aylar” olarak bilinen, Recep ayı ile başlayıp, Şaban ayı ile devam eden, rahmeti, feyzi ve bereketi bol Ramazan ayı ile zirveye çıkan, huzur ve maneviyat mevsimini ifade eden ayların başlangıcı olan haftanın ilk Cuma gecesi olduğunu ifade eden Kaymakam Soytürk; “Üç ayların manevi iklimine girildiği müjdesini taşıyan Regâib Kandili’nde Cenâb-ı Hak’ka yürekten yöneliş ve yakarışın, günahlardan arınmanın, kendimizi bulma ve bilmenin, nefsimizin yanıltıcı arzularından uzaklaşmanın imkânını yakalarız.

İlahi rahmete fazlasıyla mazhar olan bu mübarek gün ve gecelerde Rabbimizle, yakınlarımızla ve çevremizle bağlarımızı yeniden gözden geçirir, bu vesileyle olgun dindarlığın iman-ibadet-ahlak bütünlüğünü sağlamaktan geçtiğini bir kez daha hatırlarız. Doğruluk ve dürüstlüğün, paylaşımın, hak ve hukuka riayetin, barış içinde yaşamanın, kutsala saygının insani erdemler bağlamında ulaşılabilecek en üstün değerler olduğunu hissederek ahlakımızı bu erdemlerle donatma irademizi yenileriz. Yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluk bilincimizi yenileriz.

Bu mübarek zaman dilimi vesilesiyle, sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, insanî ve ahlâkî meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle; Tüm islam aleminin üç aylarını ve Regâib Kandili’ni en kalbi duygularımla tebrik ediyor, bu müstesna günlerin tüm insanlığın birlik ve beraberliğine, barış ve huzur ortamına katkıda bulunmasını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” şeklinde ifadeler kullandı. (Haber: Doğan SÜSLÜ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here