“Sesimizi Duyurabilmemiz İçin Daha Yüksek Sesle Konuşmalıyız”

0
60

suriye kampıFransız Vekil Çadır Kenti Ziyaret Etti

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Göçmen, Mülteciler ve Yerlerinden Edilmiş Kişiler Komisyonu Raportörü Fransız Milletvekili Jean Marie Bockal, Ak Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli ve beraberindeki heyetle birlikte Suriyelilerin kaldığı ilimizdeki çadır kenti ziyaret etti.

Tekel kampında, Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz ve AFAD İl Müdürü Halil Yücelen tarafından karşılanan heyet, kamp içerisinde incelemelerde bulundu. Heyet, basına kapalı gerçekleşen ziyarette, Suriyeli temsilcilerle de görüşüp, yetkililerinden bilgi aldı.

Ziyaret sonrası basın açıklaması yapan Milletvekili Dişli, meslektaşı Bockal’ın yurt dışında mülteci durumunda olan Suriyelilerin yaşam koşullarını ve durumlarını inceleyen bir rapor hazırlayacağını, kendisinin de o rapora fikir vereceğini kaydetti.

Uluslararası kuruluşlara bu coğrafyadaki dramı hatırlatmak gerektiğini belirten Dişli; “Özellikle Avrupa Konseyine üye ülkelere buradaki dram hakkında bir fikir vermeye çalışacağız. Az önce görüştüğümüz kampta kalan Suriyeli temsilciler, Şam’daki bu sabah kimyasal silahlarla hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını gösterdiler. Tabii Türk milleti olarak hem buradaki Suriyelilerin hem de oradaki Suriyelilerin üzüntülerini paylaşıyoruz.

Amacımız buradaki durumu Avrupa Parlamenter Meclisi’ne oradan da belki Avrupa Parlamentosu’na ve diğer uluslararası kuruluşlara ulaştırabilmek. Bu yükün BM’ye üye devletlerle birlikte paylaşılmasını ve verilmiş olan sözlerin tutulmasını sağlamak ve bu travmanın, zulmün bir an önce durması için uluslararası kuruluşları harekete geçirebilmek için buradayız” dedi.

Meslektaşı Dişli’nin tüm söylediklerine harfiyen katıldığını belirten Bockal ise önceki gün Lübnan’daki kamplarda incelemelerde bulunduğunu sonra da Türkiye’ye geldiğini belirtti. Türkiye’deki örgütlenmenin, misafirperverliğin kendisini son derece etkilediği ifade eden Bockal; “Avrupa Konseyi, bizim ortak parlamentomuz. İnsanların hakları ve yaşamları üzerine söz alabileceğimiz, konuşabileceğimiz bir arena. Daha geniş kitlelere sesimizi duyurabilmemiz için daha yüksek sesle konuşmamız lazım” diye konuştu.

Raportörü Fransız Milletvekili Jean Marie Bockal ile Ak Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli’nin bulunduğu heyet, basın açıklaması sonrası ilimizden ayrıldı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here