Selçuk; “Demokratik İlkeleri Savunan Kurumlar Üzerindeki Baskıdan Vazgeçilmelidir”

0
95

İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Eşbaşkanı Coşkun Selçuk; “Demokratik İlkeleri Savunan Kurumlar Üzerindeki Baskıdan Vazgeçilmelidir”

İnsan Hakları Derneği İskenderun Şube Eşbaşkanı Coşkun Selçuk, aralarında dernek üyelerinin de bulunduğu 20 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili dernek binasında bir basın toplantısı düzenledi.

Dernek yönetimi ve üyelerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Selçuk, sık sık yapılan göz altılarla demokratik mücadelenin önünün kesilmeye çalışıldığını vurgulayarak; “Bugün İskenderun’da aralarında Yönetim Kurulu Üyemiz Mahmut Aydıncı ve çok sayıda üyemizin olduğu 20 den fazla kişi gözaltına alınmıştır. Aralarında Eğitim Sen Şube Başkanı, EMEP ve DBP İl Başkanları ve HDP, SYKP yöneticilerinin olduğu yönetici ve üyeler sabah saatlerinde evlerinden gözaltına alınmıştır. Neredeyse ayda bir bu tür gözaltlılarla demokratik mücadelenin önü kesilmeye ve gözaltı uygulaması kanıksatılmaya çalışılıyor” şeklinde konuştu.

15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL’in muhalefeti sindirmek için fırsat olarak kullanıldığını öne süren Selçuk; “Türkiye’de 15 Temmuz sonrasında ilan edilen OHAL’in darbecilerle mücadele için olduğu söylendi. Hükümet bu darbe girişimini bütün muhalefeti sindirmek için fırsat olarak kullanıyor. En küçük bir eleştiriye farklı görüşe tahammül etmiyor. Demokratik mücadelenin önü kesiliyor. Demokrasinin temel unsuru olan emek örgütleri, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri işlevsiz hale getirilmeye çalışılıyor.

Demokrasinin olmadığı bir toplumun huzurlu olması mümkün değildir. Demokrasinin olmadığı farklı görüşlerin ifade edilemediği yerlerde sosyal ve ekonomik anlamda ilerleme mümkün değildir. Ancak özgür düşünce ilerlemeyi sağlayabilir. Baskılı ortamlarda olduğu söylenen gelişmeler sanaldır, gelip geçicidir. Aslolan insan haklarına saygılı demokratik bir yönetim tarzıdır.

Buradan hükümete bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. OHAL kaldırılmalı demokratik ilkeleri savunan kurumlar üzerindeki baskıdan vazgeçilmelidir. Bir an önce normalleşme sürecinin başlatılarak OHAL’in ve düşünce özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasını, insan haklarına dayalı bir hukuk devleti yaklaşımının egemen olmasını istiyoruz. Gözaltına alınan üyelerimiz ve diğer demokratik kurumların üye ve yöneticileri derhal serbest bırakılmalıdır” şeklinde açıklamalarda bulundu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here