Ressam-Atölye Sanatçısı Alaaddin Eroğlu’yu Anma Programı Düzenlendi

1
368

eroğlu anma1Yaklaşık bir buçuk ay önce yaşama veda eden Ressam-Atölye Sanatçısı Alaaddin Eroğlu için anma programı düzenlendi. İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, İskenderunlu Karikatür Sanatçısı Muhittin Köroğlu, ailesi ve sevenlerinin de katıldığı anma programında, ressam ve atölye sanatçısı Alaaddin Eroğlu’nun yaşamından kesitler ve sergilerden görüntüler ekrana yansıtıldı.

Merhum sanatçı Alaaddin Eroğlu’nun atölyesinde düzenlenen anma programında, Karikatür Sanatçısı Muhittin Köroğlu, Belediye Başkanı Civelek’e, sanata ve sanatçıya destek ve önem vermesinden dolayı teşekkür etti ve kendisine adaleti simgeleyen ve Başkan’ın dik duruşunu yansıtan resim çalışmaları verdi. Köroğlu; “Başkanım sanata olan ilginizi unutmayacağız. Sanatla ilgilisiniz, iç içesiniz. Bir Başkana da bu yakışır. Size de yakışmış. Alaaddin Beyle sergide ve atölyede konuştuğumuzda diyorduk. Hep yanımızda oldunuz, bize destek oldunuz. İdeal olan Başkanın da sanatın bir noktada yanında olması gerekir diye düşünüyoruz” dedi.

İskenderun Belediyesi Kadın Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi’nde sergi imkanından dolayı teşekkür eden Köroğlu; “Siyasi duruşunuz var. Birçok kişinin farklı alanlarda gerek ideoloji, gerek siyasi anlamda farklı görüşleri olabilir. Ama Belediye Başkanı seçildikten sonra aslında herkesin belediye başkanı olmalı. Biz halk olarak ödediğimiz paraları yemesin, rüşvet almasın istiyoruz. Ödediğimiz paraları halkın yararına kullansın istiyoruz. Bunu sizde gördüm ve gördüğüm için bunu resmettim. Çok farklı görüşlerin yanında bile dik durabilmenizi, sözünüzde durabildiğinizi sezinledim ve bunu bir karikatürcü olarak resmettim. Bu dik duruşunuz, kimisine yön verişiniz, kimisine dur deyişiniz, bir çok renklerin olduğunu, hala dik durabildiğinizi anlatmak için bu çalışmayı yaptım” şeklinde konuştu.

eroğlu anma2

Konuşmasına teşekkür ederek başlayan Belediye Başkanı Yusuf Civelek; “İnsanı diğer yaşayanlardan ayıran en önemli unsur sanattır. Çünkü sanatçı yaratandır. Yarattığı için her zaman yaşayandır da. Şimdi Alaaddin bu hayatta değil ama yarattığı eserler onu yaşatmaya devam ediyor. Şu an yaşıyor. Ruhu şad olsun. Ayrıca sizin benim için yaptığınız o portre ve adalet konusundaki düşünceleriniz bu kadar sert rüzgara rağmen o dengede teraziyi tutabilmek önemli. Belediye başkanı herkesin başkanıdır. Benim yapmak istediğim İskenderun’da halkımızın temel ihtiyaçlarını, temel sorunları çözmek. Bu temel ihtiyaçları çöz ki insanlar sanata dönebilsin, çöz ki düşünebilsin, sorgulayabilen halk haline gelsin. Bir nebze de olsa bunu başardım. Bu bakımdan ben mutluyum” şeklinde konuştu.

Hataylı resim ve atölye sanatçısı merhum Alaaddin Eroğlu’nun, 2001 yılında ilk atölyesini açtığı ve kendi lekeci figüratif soyut resim anlayışıyla çalışmalar yaptığı belirtildi.

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here