Rakip Ataklara Karşı (2)

0
3

Değerli okurlarım, dün yarım kalan konumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Takımlarını önemli maçlara hazırlayanlar öncelikle şu hususlara hassasiyet göstermelidirler: *Rakibinizi ne kadar tanıyorsunuz? *Rakibinizin sistemi hakkında bilginiz var mı? *Oyunu çevirecek oyuncuları mevcut mu?

Bunları bilmekte büyük faydalar vardır. Elemelerde bir müsabaka devam ya da tamam anlamındadır. Koşullar böyleyken, elin adamı, olursa olur olmazsa olmaz diyor. Çık çıkabilirsen işin içinden! Rakibinizi tanıma imkanınız olmamışsa, müsabakanın ilk dakikalarında değerlendirebilirsiniz.

Şimdi, rakip iyi bir kontratak takımıysa; *Defans iyi kademe yapmalı ve orta saha oyuncuları süratle geriye dönebilmelidir. *Top kayıplarında, savunmada eksilmemiş olmak. *Ofsayt taktiğini başarıyla uygulayabilmek! *Oyuna tam konsantre olabilmek.

Bu saydıklarımı, futbol takımlarının özümlemiş olması gerekiyor ama nerde o günler. Kaç takım bunu becerebiliyor? Bu önemli konuların hepsi de antrenmanlarda defalarca oyunculara terapi edilmeli, ezberletilmeli!

Evet, biz bunları öneriyoruz, uygulanması şarttır diyoruz ama, çoğu zaman mümkün olmayabiliyor. Şöyle ki, rakip kontratakta çok etkili, bir türlü önüne geçilmiyor. Bunun içinde yapılacaklar sınırlıdır. *Rakibinin etkili oyuncuları kelepçelenmeli, *Boş alan bırakılmamalı, *En kötü koşullarda, defans eksiltilmeli, çakılı olmalıdır. Ölümün dışında her şeye vardır ve de üretilir.

Futbol, ilginç ve değişken bir yapıya sahiptir. Takımlarımızın hocaları bunu içlerine sindirirlerse çalışmaları kolaylaşır ve de verileri artar. Unutulmamalıdır ki, Kulüp yöneticilerinin, Teknik kadroların, oyun içinde futbolcuların hata yapma şansları yoktur. Özellikle ikinci bir hata lüksü hiç yoktur. Futbol hatalar oyunudur ama az hata yapan kazanır.

Yeri gelmişken bir hususun altını çizmek istiyorum. Futbolda oyuncu seçimi sağlıklı yapılmalıdır. Olgun yaştaki bir oyuncuyu eğitmek, geliştirmek kolay değildir. Hele süratini normalin üzerine çıkarabilmek mümkün değildir. Ne yapmak lazım? Genç oyunculara sıcak bakmak gerekiyor. Ve özellikle alt yapıya eğilmek maddi ve manevi kaçınılmaz olmalıdır, bu işin raconu budur.

Hani, rakip hızlı kontratağa kalkıyor, durdurmak mümkün olamıyor demiştim ya, burada süratten, yani hızlı koşmaktan söz etmiştim. Hızlı düşünmek ve hızlı koşabilmek, oyuncular için çok önemli yeteneklerdir ve her oyuncuya nasip olmaz. Her şeyde olduğu gibi, futbolda da bazı özellikler Allah vergisidir. Süper yeteneklerin kendilerine has özellikleri, tamamıyla antrenmanlar da çalışmak suretiyle kazanılmış değildir. Çalışmakla bu yeteneklerini güçlendirirler. Devam edeceğiz…

Mutlu olun, mutlu kalın… SAYGILARIMLA

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here