Op. Dr. Serkan Gökpınar: “Burun Tıkanıklığı, Ciddi Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir”

0
610

gelişim hastanesi12Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Serkan Gökpınar: “Burun Tıkanıklığı, Ciddi Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir”

Uzun süren burun tıkanıklıklarının ciddiye alınması gerektiği konusunda uyarıda bulunan Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Serkan Gökpınar,  burun tıkanıklığına müdahale edilmediği takdirde, bu sorunun başka sağlık sorunlarını da beraberinde getireceğini ifade etti. Burun tıkanıklığının kış aylarında daha çok arttığını söyleyen KBB Uzmanı Gökpınar, tıkanıklıkla beraber kişinin ses kalitesinde bozukluklar olacağına, uyku problemlerinin artacağına dikkat çekti.

“Burun Tıkanıklığını Küçümsemeyin”

Burun tıkanıklığının pek çok farklı nedenlerinin olduğunu belirten KBB Uzmanı Op. Dr. Serkan Gökpınar; “Burun, vücudumuz için çok önemli bir organdır. Ortamdaki kuru, mikroplu, ısısı farklı havayı burnumuzdan filtre ederek boğazımıza ve ciğerlerimize alırız. Havanın burnumuzdan filtre edilmeden boğazımıza girmesi; boğaz ve akciğer enfeksiyonlarına neden olabilir” açıklamasında bulundu.

Burun tıkanıklığını basit bir ameliyatla giderebildiklerini açıklayan Gökpınar; “Burun tıkanıklığı sebeplerinden en önemlisi, burun orta duvar kemiğinin eğriliğidir. Hastalarımızda böyle bir durumla karşılaştığımızda, basit bir ameliyat öneriyoruz. Bu ameliyatı, genelde genel anestezi ile tercih ediyoruz. Anestezi altında yaklaşık 15- 20 dakika süren ameliyat sonrası hastayı, burnunda silikon bir kalıpla uyandırıyor ve bir gece hastanemizde takip ediyoruz.

Ameliyattan bir gün sonra hastanın burundaki kalıpları çıkararak, rahat nefes almasını sağlıyoruz. Ameliyat sonrası burunda veya gözaltlarında herhangi bir şişlik oluşmadığı gibi, hasta ameliyat sonrası herhangi bir ağrı yaşamıyor. Ayrıca burnun dış kısmındaki eğrilikler içinde rinoplasti dediğimiz ameliyatlarda hastanemizde rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. Bu ameliyat ise bir saatlik bir işlemdir. Hastanın böylece burnunun dış kısmındaki kaygıları da gidermeye çalışıyoruz” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here