Öldürülen Uygur Türkleri İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

0
108

doğu türkistan1Doğu Türkistan Halkıyla Dayanışma Platformu üyeleri, Doğu Türkistan’da öldürülen Uygur Türkleri için Boyacılar Parkında bir araya geldi. Platformu üyelerine, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe yönetimi de destek verdi. Buradaki basın açıklamasının ardından Cuma Namazına müteakip gıyabi cenaze namazı kılındı.

Çin’in Doğu Türkistan’da zulüm uyguladığını açıklayan Alperen Ocakları Başkanı Adem Uslu; “Tüm dünya ülkelerine uluslar arası kuruluşlara, İslam ülkelerine ve hükümetimize Çin Zulmünü durdurmak için harekete geçme çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Uygur halkının geleneklerini, dillerini ve dinlerini yaşayamamaktan şikayetçi olduklarını kaydeden Adem Uslu; “Ramazan ayında oruç yasağıyla yeniden gündeme gelen baskılar namaz, ibadet için de geçerli. 65 yıldır fiili bir işgal ve sistematik bir asimilasyonla mücadele veren Doğu Türkistan’da, 18 yaşından küçükler, işçi ve memurlar, kadınlar ve öğrencilere camiye giriş yasağı getirilmiş durumda. Seyahat özgürlüğü olmadığı için pasaport alamayan Müslümanlar hacca da gidemiyor. Ayrıca Uygar erkeklerin sakal bırakması ve kadınların başörtüsü takması yasaklandı. Başörtülü ve tesettürdü kadınlar başörtülerini açmaya zorlanıyor ve kabul etmeyenler para cezası ve hapse atılma cezalarına çarpıtılıyor. Komünist Çin zulmü altında inleyen soydaşlarımızın ve dindaşlarımızın bu yalnızlığı, başta Türkiye olmak üzere tüm Müslüman ülkeler için bir utanç vesilesidir” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here