Öğrenciler OLİ ile Olimpik Spor Eğitimi Alıyor

0
9

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından, “Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi” sunumu, İskenderun Yükseliş Koleji Konferans Salonu’nda yapıldı. Genç nesillerin erken yaşta spor kültürü edinmelerini hedefleyen projede, ilkokul öğrencilerine, ‘insan vücudu, spor, sağlık, çevre, olimpiyatlar, fair play ve olimpizm’ hakkında bilgiler verildi.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) Spor Kültürü ve Olimpik Eğitim Projesi (OLİ) kapsamında, Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde deneyimli sunucusu, sevilen maskotu Oli ve zaman zaman tanınmış ve rol modeli niteliğindeki milli sporcuların da katılımlarıyla ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen 45 dakikalık interaktif eğitim sunumları yapılıyor.

Proje sunucusu Sibel Yazgan Tel tarafından verilen, eğlenceli aktivitelerle dolu sunumda, öğrenciler hem eğlendi hem de öğrendi.

Projede Akademisyenler ve çocuk psikologları iş birliğiyle ilgili yaş grubundaki çocukların ilgi ve algılamalarına uygun olarak sürekli geliştirilen sunumlar; spor, sağlık, beslenme, çevre duyarlılığı, insan vücudu, Olimpiyat Oyunları, spor dalları, spor kültürü ve ahlakı, Fair Play gibi konularda çocukların öğrenirken eğlenmelerini hedefleyen çeşitli videolar, çizgi filmler, küçük yarışmalar ve renkli görsellerle işlenmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Talim Terbiye onayı ile Türkiye’de ilköğretim okullarına girme hakkına sahip tek proje olan OLİ, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından dünya çapında Olimpik değerler eğitimi programı kapsamında yapılan en iyi projeler arasına dahil edilmiş ödüllü bir projedir.

17 Şubat 2006 tarihinde hayata geçirilen proje ile farklı şehirlerde devlet ve özel ilköğretim okulları ziyaret edilerek milyonlarca öğrenciye ulaşıldı. Proje ile genç nesillerin erken yaşta spor kültürü edinmeleri hedeflenmektedir.

Programa katılan İskenderun Gençlik ve Spor ilçe Müdürü Ferit Ali Gündel; “Milyonlarca öğrenciye ulaşan bedene, iradeye ve zihne özgü nitelikleri yücelterek dengeli biçimde bütünleşmeyi sağlayan spor ve olimpizm kültürüyle, çocuklarımızın erken yaşta tanışmasını sağlayan çok önemli bir proje” açıklamasında bulundu.

Etkinlikte salondaki tüm öğrenciler, projenin sevilen maskotu ‘Oli’ ile birlikte dans edip eğlendiler. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here