MKÜ’de Engellilerin Sorunları Konuşuldu

0
85

mkü-engellilerMustafa Kemal Üniversitesi’nde “Engelli Bireylerin Yaşadığı Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu hizmet içi eğitim etkinliği düzenlendi. Etkinlik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Fatih Can, Genel Sekreter Yardımcısı Murat Karadöl, Eğitim Şube Müdürü Özden Yaylacı, akademik ve idari personelin katılımı ile gerçekleşti.

Program Yrd. Doç. Dr. Şükran Öz’ün sunumuyla başladı. Engel kavramından ve engelliler konusunda herkesin üzerine düşen sorumluluklardan bahseden Öz, engelliler için nelerin daha iyi yapılabileceğine de değinerek MKÜ’de engellilere yönelik faaliyetleri, eğitimleri ve aktiviteleri anlattı.

Yrd. Doç. Dr. Öz’ün ardından söz alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlüler Uzmanı Zuhal Yılmaz, “Engellilere Sağlanan Hak ve Hizmetler” başlıklı konuşmasında özürlüler kanununa göre özürlü tanımı, engelli bireylerin haklarına ilişkin sözleşme, BM engelli hakları sözleşmesinde engelli kavramı gibi başlıkları açıkladı. Yılmaz ayrıca engelli bireylerin hakları ve ülkemizde sunulan hizmetler, özel eğitim hizmetlerinden yararlanma, engelli üniversite öğrencilerine sağlanan hizmetler, bu bireylerin istihdamı ve evde bakım hizmetleri konusunda da katılımcıları bilgilendirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Uzmanı Canan Aktaş ise “Engellilere Yönelik Tutumlar ve Engellilerle İletişim” başlıklı konuşmasında engellilerle ilgili kullanılan dilden, onlara yönelik olumsuz tutum ve davranışlardan ve bu tutumların nasıl değiştirilmesi gerektiğinden, engellilerle iletişimi güçlendirecek ipuçlarından ve engellilerle iletişimin temel kurallarından bahsetti. Etkinlik sunumların ardından konuşmacılara çiçek ve plaket takdim edilmesiyle son buldu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here