MKÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileri İTSO’yu Ziyaret Ettiler

0
253

Dönmez; “Eğitime Büyük Destek ve Önem Veriyoruz”

İskenderun Teknik Üniversitesi sahasına yapılması planlanan Kültür ve Kongre Merkezinin tasarım projesi için İskenderun’a gelen Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mimarlık Mühendislik Fakültesi 3. Sınıf öğrencileri ziyaret kapsamında, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)’nı da ziyaret ettiler. Hatay MKÜ Mimarlık Fakültesi 3. Sınıf öğrencilerinin ziyaretinde İSTE Mimarlık Fakültesi Dekanı Yard. Doç. Dr. Sinem Özyurt Ökten, İSTE Mimarlık Bölümü Araştırma Görevlisi Melis Diker de yer aldı.

İTSO Meclis üyesi, aynı zamanda MKÜ Üniversitesinde Mimarlık bölümünde hocalık yapan Müfit Tennioğlu, İTSO Genel sekreteri Figen Gül Dönmez ile birlikte üniversite öğrencilerine İTSO’nun genel yapısı hakkında bilgiler verdiler.

İTSO’nun genel yapısı hakkında Üniversite öğrencilerine bilgiler veren Tennioğlu, İTSO’nun Ticari faaliyetlerde bulunan iş kollarından meydana geldiğini belirterek; “Bu iş kolları arasında sanayiciler, beyaz eşya satıcıları, mobilyacılar, hızarcılar, sigortacılar, aklınıza ne geliyorsa çeşitli iş kollarından üyelerimiz burada seçime gidiyorlar ve seçim sonucunda odamızda bölgemizin ticaretini yönlendiren 58 adet meclis üyesi var. Meclis üyeleri kendi arasında yönetimi seçiyor, yönetim kurulu başkanı ve Meclis Başkanı da seçildikten sonra İTSO yönetimi iş adamlarımızdan oluşuyor. İTSO olarak son yıllarda en çok önem verdiğimiz konuların başında eğitim yer almaktadır. Odamız üyelerimize ve personellerimize yönelik en fazla eğitimler bu dönemde olmuştur. İskenderun’da üniversitelere en çok katkıyı veren kuruluşların başında İTSO gelmektedir. Bu da odamızın eğitime ne kadar önem verdiğini göstermektedir. Bunun yanında başarılı üniversite öğrencilerimize karşılıksız burs verilmektedir. O’nun için Ticaret odamızın eğitime desteği her zaman çok büyük olmuştur. Geleceğin mimarı olacak siz değerli öğrencilerimize de başarılar diliyorum” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

İTSO Genel sekreteri Figen Gül Dönmez de, Odanın çalışmaları ve işleyiş şekliyle ilgili öğrencilere genel bilgiler verdi. MKÜ Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin sorularını yanıtlayan İTSO Genel sekteri Figen Gül Dönmez; “İTSO bünyemiz de üniversite öğrencilerimize çeşitli burslar verilmektedir. Toplamda 1001 öğrenciye kredi ve çeşitli burslar verilmektedir. Bu krediler okul bitene kadar öğrencilere verilmeye devam ediliyor. Tek şartı ise öğrenci sınıfta kalmayacak ve okulun başında bizlere müracaat etmeleri gerekiyor. Bunun yanında odamızda KOSGEB birimimiz var. Üyelerimize KOSGEB Girişimcilik kursları vererek projelerine iş yeri açmalarına ve istihdam oluşturmalarına yardımcı oluyoruz. İTSO bünyesinde KOSGEB ile ilgilenen birimimiz ve görevli arkadaşım bulunuyor.

Bunun dışında, DOĞAKA destekleri ile üyelerimize başvuru yapmaları konusunda yardımcı oluyoruz. Odamızda bu konularda bilgilendirme seminerleri ve eğitimler verilmektedir. Şu an odamız bünyesinde bir bilgisayar odamızı oluşturduk. 25 adet bilgisayarlı odamızı oluşturduk. Burada önümüzdeki aylarda Muhasebe başta olmak üzere bilgisayarla verilecek her türlü eğitimi 2018 yılı içerisinde odamız bünyesinde vermeyi amaçlıyoruz. Bu konular faaliyet alanımız içerisinde yer almaktadır. O’nun dışında 2017 yılında esnaflarımıza yönelik Nefes kredi çalışması yapıldı ve TOBB tarafından tüm odalarda olduğu gibi İTSO’dan üyelerimize de nefes kredisi çıkartıldı ve üyelerimiz bu kredileri düşük faizli kullandılar. Elimizden geldiğince üyelerimize en iyi en teknolojik en hızlı hizmeti vermenin gayreti içerisinde oluyoruz. Bu kapsamda odamız bünyesinde toplam 22 guruptan oluşan Meslek Komite üyelerimiz bulunmaktadır. Toplamda 137 organ üyesi odamız bünyesinde çeşitli faaliyetlerde yer almaktadır. Odamız bünyesinde İTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfımızda bulunmaktadır. Vakıf yönetimi de 11 kişiden oluşmaktadır. Bunların yanı sıra İTSO olarak 19 personel ile hizmet vermekteyiz” şeklinde açıklama yaptı. (Haber: İlyas Edip TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here