Malulen Emeklilikte Yeni Şartlar!

0
162

malulen emeklilik2SGK, 40 Yıldır Değiştirilmeyen ‘Maluliyet Yönetmeliği’ni Değiştirdi

40 yıldır değiştirilmeyen malulen emeklilik şartları değiştirildi. Yeni şartlara doğrultusunda 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek. Kronik hastalıkların da dahil edildiği düzenlemeye göre tüm kanser hastaları koşulsuz malul kabul edilecek.

Ağır hastalıklarla boğuşmalarına rağmen emekli olamayanlara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan ilaç gibi haber geldi. 40 yıldır değiştirilmeyen ‘Maluliyet Yönetmeliği’ni değiştiren SGK, günümüz hastalıkları üzerinde çalışma başlattı. Buna göre SGK birçok hastalığa maluliyet hakkı getirerek emekliliğin önünü açtı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı yönetmelik yürürlüğe girdi. Bakanlığın verilerine göre ‘Haziran 2013’ itibariyle SGK’dan 114 bin 624 sigortalı hasta vatandaş malulen emekli aylığı alıyor. Edinilen bilgilere göre, yeni yönetmeliğe göre malulen emekliliğin kapsamı genişletilerek malul olanlar 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılabilecek ve 971 lira emeklilik maaşı alabilecek.

Düzenleme eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı da getiriyor. Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

Organ Nakli Kapsamı Genişletildi

Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verilirken, böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı. Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı geldi.

Kanser Olana 18 Ay Emeklilik

Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi. Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi. Kan kanseri hastasına tanı aldıktan sonra 24 ay malul olabilme hakkı getirildi.

Sinir Hastalığı Listeye Girdi

Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine girdi. Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi. Yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı. MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı. Bazı psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

Şeker Hastası İçin Yeni Şart

Kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu. Sindirim sistemi kanamaları ve pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi. Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

Uykusuzluk da Kapsamda…

Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu. Yardımcı solunum cihazını kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi. Verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here