“Kültür Varlıklarını Korumak İçin Ne Gibi Önlemler Alıyorsunuz?”

0
24

TİP Milletvekili Barış Atay, Çalınan Tarihi Eserleri Bakan Ersoy’a Sordu…
“Kültür Varlıklarını Korumak İçin Ne Gibi Önlemler Alıyorsunuz?”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekilli Barış Atay, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün verileriyle de gündeme gelen Türkiye’deki binlerce tarihi eserin çalınmasını, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sordu.

Soru önergesinde, 140 ören yeri ve kazı alanı ile Kültür Bakanlığına bağlı 90 müze ve 17 özel müzeden binlerce tarihi eser çalındığına dikkat çeken Atay, çalınan eserler arasında Orhangazi Türbesi’nden 1863 yılında yaptırılan sanduka örtüsü, Aydın’daki Nysa Ören Yeri Tiyatrosu’ndan mermer friz parçaları üzerindeki kabartmalar, Erzurum’daki Öşk Manastır Kilisesi’nden 10’uncu yüzyıla ait Meryem Ana figürlü taş eser ve İzmir’de Dikili Kaymakamlığı’nın bahçesindeki lahit gibi değerli kültür miraslarının olduğuna dikkat çekti.

Bakanlığın tarihi eserlerin çalınmasına ilişkin bir soruşturma başlatıp başlatmadığını da soran Atay; “Ülkenin kültür varlıklarını korumak için ne gibi önlemler almaktasınız?” diyerek Ersoy’a şu soruları yöneltti:

1) Çalınan binlerce tarihi eserle ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Kültür varlıklarımızı korumakla görevli olan kamu görevlilerinin bu hırsızlıklarda ihmali ya da suçu bulunmakta mıdır? Bu kapsamda işine son verilen ya da açığa alınan kamu görevlileri var mıdır, sayısı nedir?

2) Bakanlığınız döneminde ören yerleri, kazı alanları, Kültür Bakanlığına bağlı müzeler ve özel müzelerden çalınan ve kaybolan tarihi eser miktarı nedir?

3) Bakanlığınız döneminde tarihi eser kaçakçılığı suçundan kaç kişi yargılanmıştır? Bu suçtan ceza alan kişi sayısı kaçtır? Ceza alanların ne kadarı kamu görevlisidir?

4) Yurtdışına kaçırılan kültür varlıklarımızın iade edilmesi için ne gibi çalışmalar yapmaktasınız? Bakanlığınız döneminde ülkemize iade edilen kültür varlığı sayısı nedir?

5) Ülkenin kültür varlıklarını korumak için ne gibi önlemler almaktasınız? (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here