“Kazanan Biz Olduk!”

0
40

gül değerlendirme1Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Gül, Anlaşma Sonrası Değerlendirmede Bulundu…

Çelik-İş Sendikası, OYAK yönetimi ile Ankara’da yaptığı grev görüşmeleri sonunda, aracı olan iki bakanında baskısı ile her iki yıl için asgari %27’e varan bir sözleşmeye imza attı. Aynı gün ayağının tozu ile geldiği İskenderun’da iftar sonrası İsdemir sitesinde işçilere seslenen Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, “Öncelikli hedefimiz olan iş güvencesini sağladık! Ücret konusunda da 3 puanlık sapma ile %27’ye imza attık” derken, verilen mücadelenin boşa çıkmadığı ve kazananın işçi olduğunu belirtti.

Çelik-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Bayram Altun, İskenderun Şube Başkanı Metin Önde ve şube yöneticilerinin de hazır bulunduğu bilgilendirme toplantısında Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Gül, “15 Temmuz 2013’de başlattığımız grev bitmiştir. İşverenin bize ilk teklifi %6.30 idi. Bunun bir kuruş üstü verilmeyecek dendi. Biz de önerilen söz konusu zammı kabul etmedik. Geçtiğimiz çarşambadan bu yana Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Başbakanımızın yoğun talepleriyle karşılaştık. Yapılan görüşmelerin ardından her iki yıl içinde %27 zamma imza attık.

gül değerlendirme2

Yaptığımız sözleşmeye göre Temmuz ayı itibariyle değil 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere siz işçi kardeşlerimiz ücretlerinizi yüzde 14 zamlı alacaksınız. Bu da 550 TL’lık bir artışa karşılık geliyor. Yine sizlerin 22 günlük grev kaybınızın karşılığı olarak tüm çalışanlara 500 TL. bayram öncesi bayram ikramiyesinden hariç ödeme yapılacak. Bu kaybınızı tam manasıyla karşılamasa da, kaybınızı bir ölçüde telafi edecektir. Ayrıca işçilerimiz bayram ikramiyelerini de alacaklar. Bir sonraki sene de %9 – %10 zam alınacak. Bunun ortalaması %27’ye geliyor. Bizim hedeflediğimiz %30’du. Bu sözleşme ile hedeflediğimizin 3 puan geriye düşmüş olduk. Bunda her iki bakanımızın da talebi etkili olmuştur. Her zaman hedef 12’den vurulamaz. Bazen birkaç adım ileri gidilir bazen de yerinde durulur” diye konuştu.

Asıl Hedef İş Güvenliği, Onu da Aldık!

Genel Başkan Gül, konuşmasında ayrıca iş güvencesine de dikkati çekerek; “Biz bu greve ekonomik nedenlerden çok, iş güvencesi için gittik. Yaptığımız sözleşmeyle de bunu sağladık. İki bakanımız bu konuda bize güvence verdiler, bir başka anlatımla bu işin muhatabı oldular. Çalışma ve Adalet Bakanımız sizlere selam yollayarak ‘bu işin vebali bizde’ dediler. Bundan sonra da İsdemir işçisiyle birlikte olacak olan bu bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Sosyal konularda da önemli başarılar elde ettik. Bu işletmede Formen olmayacak. Post başı arkadaşlar bu konuda dik durdular, biz de dik durduk. Bundan böyle asla yarın ne olacak gibi korkumuz olmayacak. İsdemir işçisi artık rahat olacak. En önemli konu iş güvencesiydi, bunu sağladık. Kimse üzüntülü olmasın. Kimse kaybettiğimizi düşünmesin. Çünkü kazanan biz olduk. Hepinize bu mücadelenizden dolayı teşekkür ediyor” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here