Kaymakam Özyiğit’ten ‘Kadın Çiftçiler’ Günü Mesajı

0
82

kaymakam özyiğit3“Tarımsal İşgücünün En Önemli Kaynağını Kadınlar Oluşturuyor”

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü münasebetiyle Kadınlarımızın tarımsal işlerdeki yeri ve önemine değinen İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit, gelişmekte olan birçok ülkede tarımsal işgücünün en önemli kaynağını kadınların oluşturduğunu vurguladı.

Gerek dünyada gerekse Türkiye’de tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü kırsal alanda yaşayan kadınların oynadığını kaydeden Kaymakam Özyiğit; “Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle, Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği tarafından 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmiştir. Dünya Kadın Çiftçiler Günü 1997 yılından beri ülkemizde de kutlanmaktadır” dedi.

Kadınların tarımsal işlerde üreten, değerlendiren, pazarlayan ve ev içi rolleri açısından da tüketen bireyler olarak önemli konuma sahip olduklarının altını çizen Kaymakam Özyiğit, çalışma yaşamında özel olarak ele alınması gereken grupların başında tarımda çalışan kadın ve kırsalda yaşayan kadınların geldiğini vurguladı. Kaymakam Özyiğit, kırsal alandaki kadınların sosyo-ekonomik, eğitim, sağlık ve benzeri yaşama ilişkin sorunlarının ele alınması, bunlara uluslararası normlarla uygun çözümlerin geliştirilmesi ve bu çözüm yollarının uygulamaya aktarılması kırsalda yaşayan kadınlarımızın daha rahat bir yaşam sürdürmeleri açısından önem taşıdığını ifade etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here