Karadağ Fahri Konsolosu Şerif Tosyalı Beratını Aldı

0
933

tosyalı-karadağ1Hatay, Osmaniye, Adana ve Mersin illerini kapsayan Karadağ (Montenegro) Fahri Konsolosluk Ofisi açıldı. Karadağ Fahri Konsolosluğunu Tosyalı Holding İcra Kurulu Üyesi Şerif Tosyalı yapacak. Bu sebeple Tosyalı ailesi tarafından Anemon Otel’de Fahri Konsolosluk açılış töreni ve yemeği düzenlendi.

Düzenlenen törene Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İgor Luksic, Ekonomi Bakanı Vladimir Kavaric, Karadağ Ankara Büyükelçisi Ramo Braliç, Niksic Belediye Başkanı Veselin Grboviç, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Osmaniye Valisi Mehmet Oduncu, Ak Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sadullah Ergin, Ak Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar ve Hacı Bayram Türkoğlu katıldı.

Törende bir konuşma yapan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, İskenderun’da Karadağ Cumhuriyeti’nin Hatay, Osmaniye, Adana ve Mersin’i kapsayan Fahri Konsolosluk Ofisi’nin açılışı için bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek; “Karadağ kurulduktan sonra Türkiye’nin Karadağ’ı ilk tanıyan ülke olmasıyla ilişkilerin gelişmesi anlamında ilk işareti göstermiştir. Bugün itibariyle kabul ve itiraf etmemiz gerekir ki güçlü ekonomik ilişkilerin olduğunu maalesef söyleyemiyoruz. Her iki ülke arasında Hatay ile Karadağ arasındaki turizm, ticari ve sanayi alanlar başta olmak üzere çok büyük işbirliği içerisine gireceğimize inanıyorum. Başta muafiyet anlaşması olmak üzere yapılan anlaşmaların hayata geçmesi için tarafların dinamiklerini harekete geçirmesi gerekmektedir. Bugünden itibaren Hatay ile Karadağ arasındaki bağlantılar her alanda daha da güçlenecek” diye konuştu.

tosyalı-karadağ2

Karadağ Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Igor Luksic iki ülke arasında kurulmuş olan ekonomik ortaklığın önemini vurgulayarak; “Türkler yatırım hedefi olarak Karadağ’ı tanıdı. Bugün çok sayıda Türk şirketi başladığı faaliyetlerine devam etmektedirler. Ekonomimize de katkıda bulunuyorlar” dedi.

Tosyalı Holding İcra Kurulu Üyesi ve Karadağ Fahri Konsolosu beratını ve kimlik belgesini alan Şerif Tosyalı da; “Bağımsızlığını ilan eden Karadağ’ı tanıyan ilk ülke Türkiye olmuştur. Ayrıca Karadağ’ın Büyükelçilik açtığı ilk ülkede Türkiye’dir. Tosyalı, Enka Global Port gibi Türkiye’nin güçlü isimlerinin yatırım için güven duydukları ve geleceğine inandıkları bir ülkedir Karadağ. Ülkemizde yaklaşık 200 bin Karadağ kökenli vatandaşımızın olması iki ülke arasında var olan ve 500 yıldan fazladır süre gelen ilişkilere her alanda bir nebzede katkıda bulunabilmem için Karadağ Fahri konsolosu olarak atanma şerefi tarafıma layık görüldüğü için büyük heyecan duyuyorum” şeklinde konuştu.

tosyalı-karadağ3

Törenin ardından sahne alan Hatay Medeniyetler Korosu çeşitli dillerde eserler seslendirirken koronun Karadağ eseri ile de sürpriz yapması herkesi heyecanlandırdı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here