Kara; “Karayollarındaki Olumsuzlukların Devam Etmesi Vicdanları Sızlatmaktadır”

0
70

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara; “Karayollarındaki Olumsuzlukların Devam Etmesi Vicdanları Sızlatmaktadır”

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, son günlerde kentim gündemini oluşturan eski karayolları arazisinde yaşanan sıkıntılara değindi.

İskenderun Fener caddesinde bulunan eski karayolları arazisinde park halindeki araçların camlarının kırılması ve palmiye ağaçlarının yakıldığı yönündeki haberlerin son bir haftadır kamuoyunda gündem oluşturduğunu hatırlatan Kara; “Uzun zamandır Karayolları arazisinin ardiye deposu gibi kullanılmasından dolayı her bir iş makinesi ve kamyonların hareketlerinden çıkan kömür ve inşaat malzemesi tozlarını uzun zamandır tüm şehir soluksuz ama sağlıksız bir şekilde soluyor.

Bu arazide yapılabilecek en iyi proje; şu anki haline hiçbir ağacına ve hiçbir bitkisine dokunmadan gezinti yolları, bisiklet gezi yolu olarak belirlenerek, alan içerisinde de çim, kısa palmiyeler, İsrail kauçuğu özellikle de susuz ortamlarda havadaki nemle beslenip, doğal klima görevini yapan zeytin ağaçları ve diğer bitki örtüsü ile yeşillendirilip otopark alanı yapım projesidir.

Böylece olası bir deprem sonrası toplanma alanı, korunma amaçlı yeşil alan botanik bahçesi arazisi olarak da kullanılabilir. Bir başka öneride; geçmiş yıllarda gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası olma özelliği taşıyan yazlık sinema olarak hafızalarımızda yer edinen küçük bütçeler ile bu sosyal ve kültürel aktivite İskenderunluların hizmetine sunulabilir” dedi.

Gerekli talimatların verilmesine rağmen yaşanan olumsuzlukların devam ettiğini üzülerek takip ettiklerini kaydeden Kara; “Bu anlamda ilgili ve yetkilileri görev ve sorumluluk alanlarına giren konularda gerekli tedbir ve önlemlerin alınması talimatı verilmiş olmasına rağmen hala bu olumsuzlukların devam etmesi vicdanları sızlatmaktadır. İvedilikle gerekli hassasiyetin gösterilmesi biz İskenderunluların yararına olacaktır” dedi. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here