İTSO Başkanvekili Seküçoğlu da Tepkisini Dile Getirdi:

0
75

‘‘İskenderun’a Zarar Verecek Olan Bu Yasa Tasarısını Kabul Etmemiz Mümkün Değildir’’

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanvekili Bülent Seküçoğlu, aralarında Hatay’ın da bulunduğu 13 yeni Büyükşehir Belediyesiyle ilgili kanun tasarısı hakkında yaptığı açıklamada İskenderun’a zarar verecek olan bu yasa tasarısının kabul edilebilir olmadığını savundu.

Yasa tasarısının İskenderun’u yakından ilgilendiren önemli maddeler içermekte olduğunu kaydeden Seküçoğlu; “İskenderun’da bulunan Meydan, Gürsel ve Mustafa Kemal Mahalleleri İskenderun ilçe sınırlarından çıkarılarak 33 köy ve beldenin, yeni kurulacak olan Arsuz İlçesi sınırlarına dâhil edilmesi planlanmaktadır. Yani İskenderun ilçe sınırlarına en fazla 600 metre uzaklıkta olan bu mahalleler, yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunan Arsuz’a bağlanacaktır. Belediyede işi olan bu üç mahallenin sakinleri, bu mesafeyi kat etmek zorunda bırakılmıştır. Bu da insanlarımız açısında vakit kaybı olmasının yanı sıra maddi açıdan da külfet olacaktır. En büyük gayesi İskenderun’a ve İskenderun halkına hizmet etmek olan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler bu kanunun yasalaşmasının İskenderun’un geleceği açısından olumsuz sonuçlar doğuracağına inanıyoruz” dedi.

İskenderun Belde Haline Getirilmektedir!

İskenderun’un ekonomik açıdan geleceği parlak bir ilçe olduğuna da işaret eden Seküçoğlu, il olmayı beklerken yaşananların kabul edilemeyeceğine dikkat çekerek; “İskenderun, demir çelik ve filtre sektörleriyle ülke çapında adından başarıyla söz ettirmektedir. Ayrıca İskenderun Limanı’nın özelleşmesiyle, İskenderun Körfezi Ortadoğu’ya en yakın kapı konumuna gelmiştir. Turizm ve tarım sektörlerinde de yüksek potansiyele sahip olan ilçemiz, Hatay’ın ihracat şampiyonu iller arasına girmesinde büyük pay sahibidir. Ancak üzülerek belirtmeliyiz ki görüşülen bu yasa tasarısıyla şehrimizin önü kapatılmaktadır. Bizler İskenderun’umuzun il olmasını beklerken İskenderun küçültülerek adeta belde haline getirilmektedir. İskenderun’a zarar verecek olan bu yasa tasarısını kabul etmemiz mümkün değildir.

Tasarının Yasalaşmaması İçin Elimizden Geleni Yapmalıyız

İskenderun esnafını ve sanayicisini temsil eden bir kurum olarak bizler, bu yasa tasarısının İskenderun’u ilgilendiren kısmının tekrar görüşülmesini ve tasarının revize edilmesini umuyoruz. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşları, mülki amirler ve sivil toplum kuruluşları olarak hep beraber el ele verip bu yasa tasarısının yasalaşmaması için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Gelişmekte olan İskenderun’un hak ettiği konuma gelebilmesi için; uygulanması düşünülen bu yanlıştan bir an önce dönülmesi hususunda yetkililerin gerekli çalışmaları hızlandırmalarını talep ediyoruz” şeklinde görüşlerini ifade etti.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here