İSTE’de 29 Ekim Coşkusu ve Cumhuriyet Konseri!

0
4

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE)’nde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Cumhuriyetin 98. yıldönümü nedeniyle İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarında gerçekleştirilen program büyük ilgi gördü.

Atatürk Konferans Salonunda İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci’nin ev sahipliğine gerçekleşen programa, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, İSTE Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Meltem Eken, Prof. Dr. Mustafa Yüksek, Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu, İSTE Genel Sekreteri Yahya Kılıç, İSTE Senato Üyeleri, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını İSTE Rektörü Depci yaptı. Rektör Depci; “Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 98. yıldönümünde öncelikle bize bu toprakları vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm Aziz şehitlerimizi rahmet, minnetle ve saygı ile anıyorum” dedi.

Birlik, beraberlik ve dayanışma içinde vatansever bir duruşla aziz Türk Milletinin düşmanı mağlup ettiğini belirten Depci; “Cumhuriyetle taçlandırılan İstiklal Mücadelesinde bugün bize düşen bu mirası ve değerleri koruyarak vatanımızı geleceğe daha iyi taşımaktır. Cumhuriyet hiçbir zümrenin, hiçbir dar görüşün tekelinde değildir. Bu vatanının ilelebet payidar kılınması, ebediyen Türk Milletinin kendine yüklediği bir vazife olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle bize bu toprakları ve eşsiz kıymette bulunan değerleri miras bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Programda İSTE Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Elemanı Öğr. Gör. Dr. Yahya Yılmaz da ‘Cumhuriyet Fikrinin Türk Tarihindeki Seyri’ isimli bir konferans verdi. Bu milletin değeri olmuş Cumhuriyeti anlamak ve sevmek için tarihsel sürecin bilincinde olmak gerektiğini ifade eden Yılmaz, Atatürk’ün ‘Türk Milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare; Cumhuriyet idaresidir’ deyişinin Türk Milletinin yapısını ortaya koyduğunu belirtti.

Konferansta, tarihsel süreçte Türk Devletlerinin yönetim şekillerine ve yönetim anlayışlarının Cumhuriyet rejimi ile benzerliklerine de değinen Yılmaz, “Tarihin seyri içinde Atatürk’le şekillenen Cumhuriyet, demokrasi ile bütünleştirilerek, insan onuruna yakışır bir hal almıştır. Tekrar milletimizin varlığı için fedakârlık yapmış, can vermiş, gazi olmuş, bize yol göstermiş bütün kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyoruz” şeklinde konuştu.

Programda ayrıca, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı (MYDK) öğretim elemanları ve öğrencileri birde canlı performans sergilediler. Koro Şefliğini MYDK Öğretim Görevlisi Valentyn Trofimov yaparken, öğretim görevlisi Emre Uyunmaz klasik gitar dinletisiyle katılımcılara müzik şöleni yaşattı.

29 Ekim Haftası Müzik Etkinlikleri kapsamında hafta boyunca İSTE Yerleşkelerinde İSTE Ailesi ile buluşan MYDK A’Capella Topluluğu final konserini 28 Ekim’de düzenlenen etkinlikle gerçekleştirdi. A’Capella Topluluğu korosunun şefliğini ise MYDK Öğretim Görevlisi Emrah Ender Arzuman yaptı. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here