İSTE 2023-2024 Mezunlarını Coşkulu Bir Törenle Uğurladı

0
20

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), 2023-2024 eğitim-öğretim yılı mezunlarını gerçekleştirilen mezuniyet töreni ile uğurladı. Sevinç, gurur ve hüznün bir arada olduğu törende hem öğrenciler hem de aileleri mezuniyet coşkusunu doyasıya yaşadı.

1 Haziran Cumartesi günü İSTE Merkez Kütüphane Fuaye Alanında düzenlenen Mezuniyet Törenine; İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci ve eşi Doç. Dr. Aytemis Depci ev sahipliği yaparken, törene İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar, Belen Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Emin Ünalan, İskenderun İlçe Jandarma Komutanı J. Binbaşı Yusuf Yıldırım, hayırsever iş insanı Recep Atakaş, Belen İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Ayvazoğlu, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Rüstem Bahadırlı, İskenderun Halk Bankası Müdürü Atilla Turhan, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Diyap Atar, İSTE Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Meltem Eken, Prof. Dr. Suha Orçun Mert, Prof. Dr. Murat Örnek, İSTE Genel Sekreteri Yahya Kılıç, İSTE akademik ve idari personelleri ile mezun öğrenciler ve aileleri katılım gösterdi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende açılış ve selamlama konuşması yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci; “Bugün burada bu anlamlı günü sizlerle yaşamaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum” diyerek tüm katılımcıları selamladı.

Rektör Depci konuşmasının devamında; “Değerli mezunlarımız Zaman tek ölçü birimdir. Zaman kelimesini içinde zaman ile ilgili bir kelime kullanmadan tanımlayamazsınız. Biz mühendisler her ölçü birimini karşılaştırma ile belirleriz. Ama zamanı sadece saat olarak belirledik ve kıyas, karşılaştırma yapmadık yapamadık. Lisans bölümlerimiz dört yıl yani 1460 gün yani 35.040 saat, ön lisans öğrencilerim için bu süre yarısı kadar. Bu aşamadan bizlerde geçtik. Şimdi sizler bu harcadığınız zamanı düşünme noktasına geldiniz. Üniversiteye başlandığında bir şekilde bittiğinin görmüş oldunuz. Sizler bu süreyi burada diploma almak için mi kullandınız ünvan almak için mi harcadınız yoksa üniversite mezunu bir birey olarak topluma örnek olan, hayallerinin peşinden koşma cesaretine sahip olan milli duyguları yüksek vicdanlı insanlar olmak için mi harcadınız. Kendinize bu soruyu sorma zamanınız geldi. Artık öğrencilik hayatı bitti. Artık hata yapma lüksünüz azaldı. Artık birçoğunuz benim meslektaşım olarak buradasınız.

6 Şubat depremlerinin ardından üniversite olarak kapılarımızı ilk yarım saatte açtık ve o günden bu yana tüm kurumlar ile uyumlu çalışıp şehrimizi ayağa kaldırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu depremler özellikle mühendisler başta olmak üzere kimsenin hata yapma lüksü olmadığını gösterdi. Bu sebepledir ki depremden 35 gün sonra ilk resmi yazımı yazıp Eylül ayında üniversiteyi açacağımızı beyan etmiştik ve şükürler olsun ki açtık. Ne demiştik binalar yıkılır yeniden yapılır ama eğitim öğretim biterse umutlar biter ve umutlar yıkılırsa her şey yıkılır. Bu sebep ile umutlarımızı daima diri tutmak için durmadan yorulmadan çalıştık ve bugüne kadar geldik. Daha gidecek çok yolumuz var ve durmayı da düşünmüyoruz. Rektörlüğe ilk atandığımda önce laboratuvarlar dedim ve ülkemizin en büyük ve en modern kaynakçılık mükemmeliyet merkezi olmak üzere birçok alanda laboratuvarlarımızı açtık. İnşallah yeni dönemimizde eksik kalan sosyal donatılarımızı tamamlamak için uğraşacağız.

Değerli mezunlarımız az önce bahsettiğim gibi geçirdiğiniz üniversite yıllarını düşünüp hayata gözlerinizi yumuncaya kadar olan zamanınızı iyi planlayınız. Egolarınızı bir kıyıya bırakınız. Kendinizi önemli olmak için şartlamayınız. Sizler zaten önemlisiniz. Birinin evladı olarak şu anda önemlisiniz ki saygıdeğer aileleriniz yanınızda, zaman gelecek birinin eşi olarak birinin annesi ya da babası olarak zaten önemli olacaksınız. Hayatı güzelleştirmek için çalışınız. İnsanlık onurunu kaybetmemek için çalışınız. Unutmayın gözlerinizi bu dünyaya kapattıktan sonra adınızı son hatırlayan insanda bu dünyadan ayrıldığında hiç yaşamamış sayılacaksınız. Bu sebepledir ki iyi olunuz ve iyilik için yarışınız.

Hayallerinizin peşinden koşun. Alışılmışın dışında görünseler bile hatta size gülenler olsa bile tutkularınızın peşinden gitmekten korkmayın. Hayaller en büyük buluşların ilk çıkış noktası ve kaynağıdır. Takdir beklemeyiniz Albert Einstein dediği gibi Takdir ediliyorsan değil taklit ediliyorsan başarmışsınız demektir. Asla pes etmeyiniz. Pes etme korkusu olanlar zaten baştan kaybedenlerdir. İşler ne kadar zor olursa olsun inandığınız şeyler için savaşmaya devam ediniz. Deprem sonrası üniversitemizi toparlayacağız demiştik, pes etmedik ve daha da ilerledik.

Beyninizi ve sesinizi kullanın. İnandığınız her doğru için ayağa kalkın ve dünyada bir fark yaratmak için öğrendiklerinizi kullanın ve hatta öğretiler oluşturun. Onurlu, Nazik ve şefkatli bir birey olunuz. Dünyamızın daha fazla insanlığa, nezakete, sevgiye ve şefkate ihtiyacı olduğunu unutmayınız. Dünyada iyilik yapmak için bir güç olun. Her inanca saygım olduğunu belirterek bir Müslüman olarak Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisini sizler ile paylaşmak istiyorum: “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” Bu düstür ile hareket ediyor ve sizlerin de hareket etmesini tavsiye ediyorum.

Değerleriniz için susmayın ama susmamak ve susturulmamak için bilimin ışığında güçlü olmanız gerektiğini de unutmayınız. Bugün Filistin’de bir katliam oluyor ve şu anda sizler gibi mezun olması gereken Filistinli üniversite öğrencilerinin eğitim öğretim hakları ellerinden alınıyor ve hatta birçoğu şehit düştüler. Bugün mezun olamadılar ama bizler üniversite olarak onların aziz hatıraları adına onları üniversitemiz mezunu olarak kabul ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın dediği gibi aslında ‘Gazze halkına uygulanan zulme karşı çıkmak için sadece “insan” olmak yeterlidir.’

Ayrıca Doğu Türkistan’da eğitim öğretim hakları olmayan kardeşlerimizi düşünün. Düşünün, çalışın ve teknolojik olarak çok ileri de olalım ki yüzyıllardır ezilenin yanında zulmün karşısında olan yüce bir milletin evladı olarak tüm dünyada zulme uğrayanların karşısında olacak gücü kazanalım. Ne yapabilirim ki demeyiniz, Unutmayınız ki Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur”diye konuştu.

Heyecan ve coşkunun bir arada olduğu mezuniyet töreninde fakülteler, yüksekokullar, konservatuar, enstitü ve meslek yüksekokullarından mezun olan öğrenciler keplerini havaya atarak, üniversite hayatlarını başarıyla tamamlamanın mutluluğunu yaşadı.

Rektör Prof. Dr. Tolga Depci önderliğinde İSTE Senatosunun aldığı prensip karar doğrultusunda bu yıl devam eden İsrail zulmü altında hiç mezun olamayan Filistinli şehit öğrencileri temsilen de bir Mezuniyet Töreni düzenlendi. Başta şehit olan öğrenciler olmak üzere tüm Filistinli öğrenciler adına temsili diplomalarını İSTE’de eğitim gören Filistinli öğrencilerimiz Sara Sırıya ve Youssef Alhafi aldı.

Mezun öğrencileri temsilen konuşma yapan İSTE Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü birincisi Semih Yılmaz; “İSTE’den mezun olmanın verdiği gururla başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm eğitim öğretim hayatımda emek vermiş öğretmenlerime ve sevgili aileme teşekkür ederim” dedi ve mezuniyet kütüğüne adını çakarak diplomasını Prof. Dr. Tolga Depci’den aldı.

Rektör Depci Mezuniyet Töreninin bu yılki sponsoru hayırsever iş insanı Recep Atakaş’a şahsı ve tüm İSTE Ailesi adına teşekkür ederek günün anısına bir hediye takdim etti.

Mezuniyet programı, protokol üyelerinin dereceye giren öğrencilere diplomalarını takdim etmesi ve toplu kep atma töreniyle sona erdi. Program sonunda mezun olan öğrenciler aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirirken, düzenlenen konserle de doyasıya eğlendi. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here