İskenderun’da Sıcak Saatler!

0
86

Güvenlik Güçlerinden Kaçan 2 Terörist Öldürüldü

İskenderun dün gece bir terör operasyonuna sahne oldu. Gerçekleştirilen operasyon sonunda emniyet güçlerinden kaçmaya çalışan 2 terörist öldürüldü.

Payas’ta kontrol noktasına taciz ateşi açan ve çıkan çatışmanın ardından bir vatandaşın aracını gasp eden 2 terörist, İskenderun istikametine kaçmaya başladı. Teröristlerden biri İskenderun’da çıkan çatışma ve ardından meydana gelen patlamada, diğer terörist ise kaçtıktan kısa süre sonra güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildi.

Payas Kozludere Mahallesinde güvenlik noktasında bir pikabı durdurmak isteyen güvenlik güçleri ile araçta bulunan iki terörist arasında kısa süreli çatışma yaşandı. Daha sonra kaçan teröristler, pikap ile kaza yaparken, yolda durdurdukları bir vatandaşın aracını gasp ederek, kaçışlarını İskenderun’a kadar sürdürdü.

İskenderun’da Fener Caddesinde kıstırılan teröristler ile güvenlik güçleri arasında yeniden çatışma çıktı. Çatışma sırasında teröristlerden biri şiddetli bir patlamanın sonunda etkisiz hale getirildi. Bölgeyi abluka altına alan polis, kısa bir kovalamanın ardından Barbaros Mahallesinde gerçekleştirdiği operasyonla kaçmaya çalışan diğer teröristi de etkisiz hale getirdi.

Amanoslara Paramotor İle Geldiler

Hatay Valisi Rahmi Doğan, olay sonunda açıklamalarda bulundu. İskenderun’da etkisiz hale getirilen 2 teröristin Paramotor ile Mümbiç’ten Amanoslara iniş yaptığı bilgisini kamuoyu ile paylaştı. Vali Doğan, çatışmada etkisiz hale getirilen bir teröristin kendisini patlattığını, kaçan ikinci teröristin ise güvenlik birimlerinin takibi sonucu etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Amanosların PKK terör örgütünün uzun yıllardır yerleştiği bir lokasyon olduğunu da belirten Doğan, 22 Ağustos tarihinde güvenlik birimleri tarafından yapılan operasyonda 3 teröristin, 18 Ekim tarihinde ise 4 terörist etkisiz hale getirildiğini de sözlerine ekledi. Vali Doğan açıklamalarında ayrıca şunları söyledi;

“19 Ekim’de bir teröristi sağ, bir teröristi ise ölü olarak yakalamıştık. Sağ olarak yakalamış olduğumuz terörist gri listede aranan HDP Muş eski Milletvekili Demir Çelik’in oğlu Yoldaş Selim Çelik, bugün itibariyle adli birimler tarafından tutuklanmıştır. İstihbarat birimlerimizin yapmış olduğu çalışma neticesinde 4 kişilik grubun 2 parti halinde birisi 28 Eylül diğeri 10 Ekim tarihinde paramotor diye tabir edilen bir aletle, Mümbiç’ten kalkarak sınır boyundan Amanoslar Dağına indiklerini tespit ettik.

Bu tespit neticesinde güvenlik birimlerimizin çalışması 19 Ekim tarihinde neticesini verdi. 1 teröristi etkisiz hale getirdik, bir teröristi canlı olarak yakaladık. Bugün geri kalan 2 teröristin yerini istihbarat birimlerimiz yine tespit etti. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Hava Kuvvetleri unsurlarınca sabah saatlerinde teröristlerin bulunduğu noktalar vuruldu. Yine aynı esnada hem emniyet, hem polis hareket timlerimiz bölgede operasyonlara devam etti.

Amanos Dağlarında Terör Örgütü İmha Edilmiştir

Bugün İskenderun’a inen bu iki terörist güvenlik birimlerimizin Amanoslar’da sıkıştırmaları neticesinde kaçmayı tercih eden teröristlerdir. İlk etapta Payas’taki kontrol noktasında bir temas yaşandı. Peşinden İskenderun Çevre Yolunda tekrar güvenlik birimlerimiz bunları sıkıştırdılar. Gelmiş oldukları araçtan inerek kaçarken bir terörist imha edildi. Bir terörist o esnada kendisini patlattı. İkinci terörist güvenlik birimlerimizin takibi sonucunda biraz önce etkisiz hale getirildi.

Bugün itibariyle Amanos Dağlarında PKK terör örgütü imha edilmiştir. Herhangi bir PKK terör örgütü birimi de kalmamıştır. Bunu gönül rahatlığı içerisinde tüm halkımıza söylemek istiyorum. Güvenlik birimlerimizi tebrik ediyorum. Herhangi bir can kaybımız olmadan operasyonu sevk ve idare ettiler, neticeyi aldılar. Birkaç hafif yaralımız var. Bunların herhangi bir hayati tehlikesi bulunmamaktadır.” (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here