İskele 2012 Yılının Son Günlerinde Belirgin Hale Geldi

0
210

Halkımızı denizle buluşturacak olan iskelenin yapım çalışması büyük bir hızla sürüyor. İskelenin, ikinci kat döşeme (platform) betonu döküldü. Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek de, iskele yapım çalışmasını yerinde inceledi.

İskenderun’u denizle bütünleştirecek olan iskelenin, deniz sporu, deniz kültürünü ve turizmi canlandıracağını belirten Belediye Başkanı Yusuf Civelek, “Seksenli yıllardan önce işlevini kaybeden ve daha sonra sahil bandındaki dolgu çalışmalarıyla bir kısmı toprak altında kalan iskele sökülmüştü. İskenderun yaklaşık 30 yıldır iskelesiz. İhalesi Mayıs ayında gerçekleştirilen ve ön hazırlık çalışmasının ardından ilk test kazık boru çakımı Ağustos ayında yapılan iskelenin yapımı büyük bir hızla sürüyor. İskelenin, 2013 yılının ilk aylarında tamamlanması planlanıyor. İskenderun’un en büyük eksiği olan iskele, geçmişte olduğu gibi İskenderun’u denizle bütünleştirecek. İskenderun’da deniz kültürünü, deniz sporlarını ve turizmi canlandıracak” dedi.

İskelenin 175 adet prekast döşeme imalatından 60 tanesinin döşeme imalatı yapıldı. Rıhtım başlık kirişi son aşamaya geldi. Dolgusu yapılarak platforma çıkılacak. İskelenin başlık kirişinin dördüncüsünün betonu döküldü. Rıhtım rampa dolgusunun iki gün içerisinde tamamlanması planlanıyor.

İskenderunluların heyecanla beklediği iskelede çalışmalar büyük bir hızla devam ederken, denizin üzerinde insanları büyüleyen martıların, iskelenin üzerinde gezinmesi güzel bir görüntü oluşturdu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here