“İşçi Kıyımları Devam Ederse Açlık Grevine Başlayacağız”

0
66

çelik-iş açıklama19Çelik-İş Sendikası Yönetimi Adına Konuşan Şube Başkanı Mehmet Demir, İsdemir’deki İşçi Kıyımlarına Değindi…

Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Demir,  Şube Sekreteri Mehmet Güngör, Şube Mali Sekteri Murat Kayış, Şube Teşkilatlandırma Sekreteri Ender Keser ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, OYAK ve İSDEMİR Yönetimi adına bazı vardiya amirlerinin tehditle, işçilerin Çelik-İş Sendikası’ndan istifa ettirilip, Türk Metal Sendikası’na üye yapıldığını iddia etti. Başkan Demir, bu durumun TCK 118’e göre suç olduğunu belirtip, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını, tehdit, baskı ve işçi kıyımımın sürmesi halinde ise mağdur işçiler adına 30 Mart 2015 saat 08.00’dan itibaren açlık grevine başlayacaklarını ifade etti.

Basın toplantısında konuşan Şube Başkanı Mehmet Demir “İsdemir’de Türk Metal Sendikası ile yapılan mücadelede, Çelik-İş Sendikası gerekli çoğunluğu sağlayan ve 03 Eylül 2014 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki başvurusunda bulunan tek sendikadır.  Türk Metal Sendikasının çoğunluğu olmadığı ve yetkiye başvurmadığı halde, OYAK ve İSDEMİR ile işbirliği içinde sendikasız bir süreç yaratarak 800 civarı çalışanın çıkışına ve onların mağdur olmasına sebep olmuştur. Halbuki yeterli çoğunluğu elde edemediği halde yetkiye başvurmayan bir sendikaya düşen görev, çalışanların mağdur olmaması adına o iş yerinden çekilmektir. Ancak Türk Metal Sendikası çalışma hayatında bu erdemliği gösterecek bir sendikal anlayışa asla sahip değildir. Bu Sarı Sendikal anlayışı emek ve emekçiler adına lanetliyoruz. OYAK ve İSDEMİR yetki başvurumuza 29 gün kala İsdemir Norm kadrosunda olmayan ‘Vardiya Amir Yardımcısı’ unvanı ile 330 personelin alınması sonucu konu İş Mahkemesi’ne intikal etmiş olup, dava devam etmektedir. Bu davada davacı Çelik-İş Sendikası davalı ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır. İsdemir ve Türk Metal Sendikası Asli müdahil değildir,  yalnız Fer’i Müdahildir. Yasal anlamda Yüce Mahkemenin kararı sonuçlanmadan bu süreç içinde Çelik-İş Sendikası’nın dışında başka bir sendikanın yetki alması asla söz konusu değildir” dedi.

çelik-iş açıklama20

Sorumlu Sendikacılık Anlayışından Asla Taviz Vermedik

Çalışanların örgütlenme özgürlüğü engellendiğini öne süren Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Demir açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Mevlüt Yıldız, Uğur Çolak, Turgay Koluş, Göktürk Yaylacı, Fatih Orhan ve Hüseyin Bayar isimli Vardiya Amirleri OYAK ve İSDEMİR yönetimi adına İşletme sahasında çalışanları ekmeğiyle tehdit ederek ve baskı yaparak, Çelik-İş Sendikasından istifa ettirtip Türk Metal Sendikası’na üye yapıyorlar. Bu tehdit ve baskılar çalışanların örgütlenme özgürlüğünü ortadan kaldırdığı için TCK madde 118’e göre bir suçtur. Bu konuda Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız. OYAK ve İSDEMİR yönetiminin bu tutum ve anlayışını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’na, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na, Milli Savunma Bakanı’na, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na, bütün siyasi partilerin değerli Genel Başkanlarına, Milletvekillerine, Belediye Başkanlarına, Sivil Toplum Kuruluşlarının değerli Başkanlarına, değerli Yerel ve Ulusal Basın Kuruluşlarına ve Kamuoyuna, kutsal bir görev olarak taşıyacağız. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi nezdinde İsdemir’deki işçi kıyımları ile ilgili bir araştırma komisyonunun kurulması için gerekli başvurumuzu da yapacağız.

Hatay bölgemizin hassasiyeti dikkate alındığında, bu tehdit ve baskılara eğer son verilmez ise olabilecek her türlü olayların sorumluluğu OYAK ve İSDEMİR yönetimi ile beraber Türk Metal Sendikası’na ait olacaktır. Çelik-İş Sendikası olarak İsdemir’de 19 aydan beri devam eden sendikal mücadele sürecinde çalışanların sendikal tercihlerine karşı yapılan her türlü etik dışı davranışlar ile tehdit ve baskılara rağmen her zaman ihtiyaç duyduğumuz Ülke ve Bölge Barışına olan hassasiyetimizi dikkate alarak sorumlu sendikacılık anlayışından asla taviz vermedik. Her zaman Endüstriyel ilişkilerde diyaloga önem verdik ve hep barış dilini kullandık. OYAK ve İSDEMİR yönetimini uyarıyoruz! Bu tehdit ve baskılar son bulmadığı ve  işçi kıyımları devam ettiği takdirde, iş akitleri fesih edilerek mağdur edilen çalışanlar adına 30 Mart 2015 saat 08.00’de tarihinde açlık grevini başlatacağız.”

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here