İş Dünyasından “İl Olma” Konusuna Tam Destek!

0
35

“Bizden Size Zarar Gelmez, İyi Komşunuz Oluruz”

İskenderun’umuzun ‘İl Olma’ konusu gündemden hiç düşmezken, her kesimden gelen destek açıklamaları da kent kamuoyunu bir hayli sevindiriyor. Gerek sosyal medya mesajları, gerekse yapılan basın açıklamalarıyla bir çığ gibi büyüyen ve destek gören İl Olma konusuna iş dünyasından da desteklerin ardı arkası kesilmiyor.

Akdeniz Tüccar ve Sanayici İnsanları Derneği (ATSİAD) Başkanı Yusuf Yılmaz ile Noksel Çelik Boru Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Sedat Uysal da açıklamalarıyla kentin bir numaralı gündemine destek verdiler.

ATSİAD da “İskenderun İçin Varız” Dedi!

Akdeniz Tüccar ve Sanayici İnsanları Derneği (ATSİAD) Başkanı Yusuf Yılmaz, yönetim kurulu ve tüm üyeleri adına yaptığı açıklamada, İskenderun’un il olması için yürütülen tüm çaba ve çalışmaları yakından takip ettikleri gibi, sonuna kadar destek verdiklerini açıkladı.

Yılmaz açıklamasında; “Bir süredir İskenderun kamuoyunda gerek sosyal medyada gerekse basında ana gündem olarak konuşulan İskenderun’un il olma konusu, derneğimiz olarak da yakından takip edilmektedir. Güzel şehrimiz İskenderun’un il olmayı uzun süredir hak ettiğini bilmekteyiz. İskenderun’un hakkı olan il olma konusunun bu defa daha kararlı şekilde tüm kesimlerin birlik olup dillendirmesi ATSİAD olarak bizleri de ziyadesiyle memnun etmektedir.

İskenderun ilçemizin birçok konuda onlarca ilden daha fazla özelliklere sahip olması, il olma hakkını da pekiştiriyor. ATSİAD olarak İskenderun’umuzun il olma konusundaki her türlü adımına tüm yönetim kurulu ve üyeleri ile destek vermeye hazır olduğumuzu kamuoyuna belirtmek isteriz. İskenderun şehrimizin il olma noktasında üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeyi de kendimize görev sayıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Sedat Uysal’dan “Korkmayın Bre Keni…”

Noksel Çelik Boru Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Sedat Uysal da sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla konuya esprili bir yaklaşım sergiledi. İskenderun’un il olmasına sıcak bakmayanlara cevap veren Uysal; “Korkmayın, bizden zarar gelmez, iyi komşu oluruz” dedi. Uysal’ın açıklamaları aynen şu şekilde;

“Yıllardan beri sanayisi, limanları, ihracatı, ticareti ve tüm dinamikleriyle koca ilin lokomotifi olan İskenderun’u gerek sporda, gerek siyasette, gerek havaalanı meselesinde, gerek üniversite meselesinde, gerek tanıtım faaliyetlerinde ve gerekse daha bir çok konuda Antakyacılık yaparak Hatay’dan ayrıştıranlar şimdi çıkıp, “İskenderun il olmalı” hareketimizi neredeyse vatan hainliği sayacaklar.

Biz Hatay Kurtuluş Mücadelesini de iyi biliyoruz, Antakya ve İskenderun’un birbirinden coğrafi olarak ayrılmasına herhangi bir engel olmadığını da iyi biliyoruz. Büyük ATATÜRK’e olan sevgimiz de, saygımız da tartışılamaz! Kimsenin tartışmasına da müsaade etmeyiz!

Antakya lobisi, her daim her konuda olduğu gibi algı yaratarak yine kendi menfaatine iş başında! Spor konusunda, özellikle de en çok ilgi gören futbol alanında yıllarca İskenderun ve İskenderunspor’un gölgesinde kalmış Hatayspor (namı diğer Antakyaspor) ile ilgili aynı lobinin hayata geçirdiği projeden ve yarattığı olumsuz sonuçlardan bir önceki paylaşımımda bahsetmiştim. Biraz da neden #İskenderunilolmalı sorusuna verilebilecek diğer cevaplara bakalım;

Antakya Lobisi Hep İşbaşında…

1-Her genel seçim dönemi, seçilebilecek sıralara dağın Antakya tarafından listelere daha çok aday yazılır. Toplam 11 vekilin 8 tanesi dağın Antakya tarafından 3 tanesi dağın İskenderun tarafından olur. Hani İskenderun ve Antakya, biri ay biri yıldız derler ya ama iş siyasete gelince temsilde dahi adalet gelmez akıllarına, ayrıştırırlar birbirinden ay ile yıldızı…

2-Havaalanı yapılacağı zaman da aynı lobi işbaşında! Sanayisi, limanları, ticareti ve ihracatı nedeniyle gidenin gelenin çok olduğu yer olması nedeniyle doğru lokasyon İskenderun olmasına rağmen engel olurlar. Antakya lobisinin çabaları ile iklim ve hava şartları olarak çok uygun olmayan bir yere havaalanı yaparlar.

3-Sanayinin merkezi de İskenderun, balıkçılığın merkezi de İskenderun olmasına rağmen, mühendislik fakültelerinin, su ürünleri fakültesinin yine Antakya lobisi tarafından Antakya’ya çekilmeye çalışıldığı günler de unutulmuş anlaşılan. O günlerde buna isyan edilmeseydi bugün İskenderun Teknik Üniversitesi mi olurdu İskenderun’da?..

İşlerine Geldiğinde Hatay, Gelmediğinde Antakya!

4-Tanıtım faaliyetlerinde sürekli Antakya’yı ön plana çıkarıp İskenderun ismini akla getirmeyenler de aynı lobinin üyeleri… Antakya künefesi, Antakya sürkü, Antakya carra peyniri, Antakya kabak tatlısı, Antakya ceviz reçeli, Antakya tepsi kebabı vs.vs. İşlerine geldiğinde Hatay, gelmediğinde Antakya! Hatay sadece Antakya’dan ibaretmiş gibi algı yaratma arzusu! İskenderun ne zaman geldi ki akıllarına? İşlerine nasıl geliyorsa öyle…

Yıllardır vilayet merkezi olmalarının avantajını kullanarak İskenderun’u kaymaklı süt veren bir kaynak olarak gördükleri için şimdi bu hareketten bayağı tırsmışlar anlaşılan!

KORKMAYIN BRE KENİ… Ülkede birçok ilçe daha önce bağlı olduğu ilden ayrılarak kendi başına il yapıldı, bir problem mi yaşandı? Bizden size zarar gelmez, iyi komşunuz oluruz. Başınız sıkıştığında da inanın en büyük destek yine bizden gelir size!

Velhasıl kelam, yaz-yaz bitmez doğrusu! Bunlar gibi daha birçok sebepten dolayı İskenderun İl Olmalı! İskenderun İl Olacak!”

Tamamen Algı Yaratılıyor…

Bizler de İskenderun’umuzun il olmasını istemeyenlerin; ülkemizin incisi İskenderun’un sanki Türkiye Cumhuriyetinden ayrılacakmış anlamına gelen yazılarını ve paylaşımlarını esefle kınıyoruz. Bu tamamen bir algı yaratmaktır.

‘Fransızlar Bölemedi, Siz mi Böleceksiniz?’ ne demek? Biz İskenderun ahalisi olarak hakkımız olanı istiyoruz. Türkiye Cumhuriyetine bağlı, kendi kendine yetebilen bir “İL” olmak istiyoruz. “82” olmak istiyoruz.

İskenderun ve yöresinde yaşayan her bir bireyin ülkesine olan bağlılığını, yıllardır süren birlikte yaşama kültürünü yargılamak kimsenin haddine değildir. İskenderun, Ay-Yıldızlı bayrağın altında, Milli Sınırların içinde her daim olacaktır ve yıllardır hakkı olanı da mutlaka ama mutlaka alacaktır. (Haber Merkezi)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here