Irak’a Yapılan İhracat %29 Geriledi

0
37

itso-çelik sektörü1İTSO’da Çelik Sektörünün Sorunları Ele Alındı

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Ağustos ayı Meclis Toplantısı öncesi Çelik Sektöründe yaşanan sorunlar ve Ortadoğu’daki etkileri görüşüldü.

İTSO Halil Şahin Meclis salonunda düzenlenen toplantıya Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Bülent Aymen, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Faik Bitlis, Ortadoğu’da yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle bölgemiz ihracatçıları için yapılması gerekenler, yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda sine vizyon destekli olarak sunum yaptılar.

Toplantıya ev sahipliği yapan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) adına yönetim kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, yaptığı açılış konuşmasında; “Bugün burada çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmanın onurunu yaşıyoruz. Bugün Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözümü için konuklarımız çözüm önerilerini sunacaklar. Ben bu vesile ile tüm katılımcılara hoş geldiniz diyor, toplantının bölgemiz ve ülke ekonomisine önemli katkılar vermesini temenni ediyorum” dedi.

itso-çelik sektörü2

Ekinci; “IŞİD Terör Örgütü Çelik Sektörünü Sekteye Uğrattı”

Çelik sektörünün Ortadoğu’da zor günler yaşadığına vurgu yapan Çelik İhracatçıları Birliği yönetim kurulu Başkanı Namık Ekinci ise; “Ortadoğu’da yaşanan iç karışıklık, sınır komşularımızdaki iç savaş ve sınır kapılarında can güvenliğinin olmaması çelik ihracatını sekteye uğratmaktadır. Son aylarda ise IŞİD terör örgütünün Ortadoğu’da katliamlar yapması nedeniyle gerek çelik sektörü, gerekse nakliye sektörü, sınır kapılarından geçememektedir. Bu da ülke ekonomisine büyük darbe oluşturmaktadır” dedi.

Çelik sektörünün en önemli pazarlarından biri olan İran pazarında yaşanan ambargo nedeniyle sıkıntılı günler yaşadıklarını belirten Ekinci; “Çin, Fransa, Almanya gibi ülkeler İran pazarının kalkması için girişimlerde bulunuyor. Çin çelik sektörü için Türkiye için önemli bir tehlike arz etmektedir. Hala Irak’ta yaşanan hadisenin içerisinde bulunuyoruz ve bir neticelenme olmadığı gibi bakanlığımız ile ilgili güzel gelişmelerde oluyor. Ulaşım ile ilgili konular var. Bu sorunlar bölgenin ve ülkenin sorunudur. Bu sorunun çözümü için hepimiz el birliği ile mücadele edeceğiz. Özellikle K.Irak ve Kürt bölgesi, orta kısım ve güney kısımlarında Zaho ile ilgili yüklemelerimiz oluyordu ve bu yola alternatif yol olarak değişik alternatif yollar arıyoruz. Ambargo nedeniyle Türkiye’nin Irak’a yaptığı ihracat Haziran ayında yüzde 29.1 azalarak 1 milyar 51 milyon dolardan, 744 milyon 853 bin dolara geriledi” şeklinde konuştu.

Aksoy,”Irak Çelik Sektörü İçin Önemli Bir Pazar

Toplantıda söz alan Deik-İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy ise; “Ortadoğu’da yaşanan olaylar hepimizi endişelendirmektedir. Irak ile ihracatımızda gözle görülür bir azalma olduğunu tespit ediyoruz. Tüm olumsuzluklara rağmen gelecekten umutluyuz ve Ortadoğu Çelik sektörü açısından önemli bir pazara sahiptir. Bu pazarı kaybetmemek adına, güç birliği oluşturulması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Aymen, “Uzun Vadede Zararlar Telafi Edilebilir”

Toplantıya katılan Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) Başkanı Bülent Aymen de; “Ortadoğu ve Irak pazarında yaşanan olumsuzlukların geçici olmasını temenni ediyoruz. IŞİD terör örgütünün bölgede hakimiyetini kaybetmesi ve sınırlarımızdaki bu karışıklıkların giderilmesi ile Türkiye’nin Irak ve İran pazarında daha fazla söz sahibi olacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

Sorunlarla ilgili bilgi veren Aymen; “Hatay’ı İskenderun’u ilgilendiren sorunlar ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Geçen yıl 12 milyar dolarlık ihracat var. Mısır’da başlayan Arap gerginliği ihracatımızı etkiledi. Sadece geçtiğimiz yıl 2013 yılı ilk yedi ay döneminde Mısır’da ihracatta yüzde 13 düşüş yaşandı, Libya’da, karışıklıklardan dolayı yüzde 18’lik düşüş ve İsrail’de ise yüzde 9’luk bir düşüş meydana geldi. Bunların nedeni ise, siyasi gerginlikler… Temennimiz tüm Ortadoğu ve sınır komşularımız ile ihracatımızı ve siyasi ilişkilerimizi arttırmaktır” dedi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here