İki Başlı Deniz Kaplumbağası Yavrusu Bulundu

0
462

iki başlı deniz kap1Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü deniz kaplumbağalarını koruma çalışmaları sırasında bilim dünyasını hayrete düşüren bir olayla karşılaştı. Hatay’da bulunan Samandağ kumsalı Akdeniz’in ve Türkiye’nin en önemli Yeşil Deniz Kaplumbağası üreme kumsallarından birisi olma özelliği taşıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün burada yürüttüğü 2015 yılı koruma çalışmaları sırasında iki başlı deniz kaplumbağası yavrusu bulundu. Ancak Yaklaşık bir ay yaşayan ve boyu 1 cm uzayarak, 8 gram kadar da ağırlığı artan yavru hayatını kaybetti.

Yavru Kaplumbağanın 2 Kafası ve 4 Yüzgeci Bulunuyordu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde bir ilk olma özelliği taşıyan ve bilim dünyasının ilgisini çeken deniz kaplumbağası yavrusunun 2 kafası 4 yüzgeci ve bir kuyruğu bulunuyordu. Chelonia mydas türü bu yavru kaplumbağanın yaklaşık bir ay önce ilk bulunduğunda boyu yaklaşık 4 cm ve ağırlığı 19 gramdı. Ayrıca birbirinden bağımsız olarak hareket eden her iki kafa ayrı ayrı beslenebilmekteydi.

Yavru Bir Ay Yaşayabildi…

Hayata bu şekilde gelen yavru kaplumbağaların yetişkinliğe ulaşma şansı çok zordur. Yüzme davranışını zamanla koordineli bir şekilde kazanan bu yavru da, su içerisinde derine dalamamakta bu yüzden su üzerinde yüzmekteydi. Yaklaşık bir ay yaşayan ve boyu 1 cm uzayarak, 8 gram kadar da ağırlığı artan yavru hayatını kaybetti.

iki başlı deniz kap2

Yavru Kaplumbağa Detaylı Bir Şekilde İncelenecek

Konuyla alakalı açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da yavru kaplumbağanın ölüm sebebinin muhtemelen organ yetmezliğinden kaynaklandığının tahmin edildiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Ölüm sebebini açıklığa kavuşturmak için yavru üzerinde detaylı bir inceleme yapılacak. Bu incelemenin yapılması için yavru kaplumbağa Bakanlığımız koordinatörlüğünde Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Uygulama Merkezine transfer edildi.”

Ülkemizin deniz kaplumbağaları açısından önemli bir üreme alanı olduğunu da belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, deniz kaplumbağalarına yönelik koruma çalışmalarının her zaman olduğu gibi bundan sonrada titizlikle yürütüleceğini sözlerine ekledi.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here