“Herkesi Kucaklayacak Tek Parti; CHP’dir”

0
58

kemal kılıçdaroğlu3CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Hataylılarla Buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ilimize gelerek, partisinin düzenlediği mitinge katıldı. Antakya Uğur Mumcu Meydanı’nda yaklaşık 5 bin kişiye hitap eden CHP Lideri, Türkiye’de huzur ve refahı isteyenlerin çoğunlukta olduğunu, ülkeye huzur getirecek olan partinin de CHP olduğunu söyledi. Ak Parti’nin yanlış bir dış politika izlediğini ve bunun da en ağır faturasını Hatay’ın ödediğini öne süren Kılıçdaroğlu, 1 Kasım’da yetki verilmesi durumunda Suriye sorununu çözeceğinin sözünü verdi.

Halen devam eden iç savaş nedeniyle yaklaşık 2 milyon Suriyelinin ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığındığını belirten Kılıçdaroğlu; “24 Ağustos 2012, dönemin Başbakanı Erdoğan’’a mektup yazdım. ‘Dış politika yanlıştır, Suriye’yi felakete sürüklüyorsunuz, bunun bedelini 78 milyon yurttaşımız öder, başka bir ülkenin içişlerine karışmayın. Sorunu çözeceksek Türkiye’de çözelim. Davet edin Rusya’yı, İran’ı, ABD’yi, Suriye’deki tarafları, Arap ligini davet edin. Gelsinler Türkiye’ye sorunu çözelim, aklımızı ve mantığımızı kullanalım, bu sorunu akılla mantıkla çözelim. Milyonlarca Suriyeli toprağından olmasın, yazık günah bu ülkeye. Orada akrabalarımız var’ dedim. ‘Efendim biz bunu çözeceğiz.’ Buyurun çözün bakalım.

kemal kılıçdaroğlu4

Şimdi ABD, Rusya orada, Çin yolda geliyor, İran’da orada. Türkiye? Türkiye kapının dışında. Dış politikadaki hatanın faturasını 78 milyon vatandaş öder. ‘Turist gelmiyor’ diyorlar Türkiye’ye. Bu dış politikayla turist niye gelsin Türkiye’ye. ‘İhracat artmadı’ diyorlar. Bu dış politikayla malı satacak dost ülke mi bıraktınız” diyerek hükümete göndermelerde bulundu.

Mal Götürecek Ülke Kalmadı

Havaalanından gelirken onlarca TIR gördüğünü belirten Kılıçdaroğlu; “Büyükşehir Belediye Başkanımız satılık olduğunu söyledi. Çünkü zarar ediyorlar, mal götürecek ülke kalmadı. En son Mısır’a Ro-Ro ile götürüyorlardı, bizimkiler Suriye’yi bıraktı Mısır’la kavga ettiler. Senin Mısır’la ne işin var. Hangi gerekçeyle Mısır’ın içişlerine karışıyorsun? 5 ülkede büyükelçimiz yok. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 5 ülkede birden büyükelçimiz yok. Hangi gerekçeyle yok? Biz Türkiye’nin onuru ve gururunu korumayacak mıydık? Türkiye’yi bölgede lider ülke yapmayacak mıydık? Sözü dinlenen bir ülke yapmayacak mıydık Türkiye’yi? Şimdi her yerden dışlanan bir Türkiye var” diye konuştu.

kemal kılıçdaroğlu4

“Önce Yapamazsınız Dediler Sonra Bildirgemizi Kopya Çektiler”

Konuşmasının devamında seçim beyannamesinde yer alan vaatlerini de sıralayan Kılıçdaroğlu; “Asgari ücret net, vergisiz 1500 TL olacak dedik. ‘Bu yükü işverenler kaldıramaz’ dediler. ‘Taşeron işçiliği kaldıracağız’ dedik, ‘Bunu yapamazsın’ dediler. Şimdi onlar da kopya çektiler, bizim seçim bildirgemizi örnek aldılar. Demek ki ülkenin sorunlarınaen iyi teşhisi koyan parti CHP. Demek ki en iyi kadrolar CHP’de var. Parlamentoda grubu olan 4 parti var. Partilerden birisi 13 yıldır iktidarda ve hangi noktaya getirdiğini hepimiz gördük. Meşruiyeti bile tartışılıyor, ülkeyi yönetemiyor, yönetme gücünü ve azmini kaybetti. Sorunları çözmek bir tarafa kendisi sorun olmaya başlayan bir parti oldu. İkinci parti her şeye ‘Hayır’ diyor. Üçüncü parti, denklem dışı. Geriye kalıyor bir parti. Herkesle konuşan, herkesi kucaklayan, hiç kimseyi ötekileştirmeyen parti, herkesin kimliğine, inancına saygı duyan bir parti, o parti, Mustafa Kemal’in partisi, Cumhuriyet Halk Partisi” şeklinde konuştu.

kemal kılıçdaroğlu6

Güvenlik Zafiyeti Yoksa 102 İnsan Neden Öldü?

Ankara’da 102 kişinin öldüğü patlamaya de değinen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu; “Dış politikada Suriye sorunu var. İçeride de bir sorunumuz var, toplumsal barış dinamitlendi, her gün şehitlerimiz geliyor. Ankara’da bombalar patladı, eskiden bir PKK vardı şimdi IŞİD belası çıktı. 102 kişi hayatını kaybetti. ‘2 bakan istifa etsin’ dedik, birisi çıkmış televizyonlara pişkin pişkin gülüyor. İnsanlar hayatını kaybetmiş sen nasıl gülersin. Gazeteci diğerine soruyor ‘Güvenlik zafiyeti var mı?’ diye, ‘Hayır, güvenlik zafiyeti yoktu’ diyor. Peki güvenlik zafiyeti yoksa nasıl öldü, hangi gerekçeyle öldü?” diye konuştu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here