HBB Çevre Etkinlikleri ile Öğrencilere Doğa Bilinci Kazandırıyor

0
276

Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı farklı okullardan öğrencileri çeşitli etkinlikler ile bir araya getirerek çevre konusunda bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği araçlarla ilk olarak Antakya Ali Kavak İlkokulu ve Final Okulları öğrencileri Samandağ Çevlik sahiline getirilerek kumsalda temizlik çalışmaları yaptırıldı. Çevre temizliği konusunda duyarlılık yaratmak amacı ile düzenlenen etkinlikte öğrenciler, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Sahil Temizlik Personeli ile birlikte kumsalda temizlik yaptı. Öğrenciler buldukları tıbbi atıklar, plastik ürünler vb. ile ilgili Çevre Koruma Şube Müdürlüğüne bağlı görev yapan Çevre Mühendislerinden bilgi aldılar. Öğrencilere Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının Hatay sahillerinde gerçekleştirdiği temizlik çalışmalarından bahsedildi.

Bir diğer etkinlik ise uluslararası olarak 1995 yılından beri İtalyan Çevre Koruma Örgütü öncülüğünde tüm Akdeniz ülkeleri Çevre STK’larının desteğiyle “Clean up the Med” Akdeniz’i Temiz Tutalım başlığıyla gerçekleştirildi. Bu yıl 17 Akdeniz ülkesinin katıldığı etkinlik Hatay da Dörtyol Dörttaş sahilinde düzenlendi. Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın destek verdiği ve gerçekleşen etkinlikte Dörtyol Yunus Emre Ortaokulu ile Dörtyol Akdeniz Ortaokulu öğrencileri sahilde temizlik gerçekleştirdi.

Temizlik devam ederken deniz ve sahil temizliği ile ilgili öğrencilere bilgi aktaran Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı personelleri Büyükşehir Belediyesinin deniz ve sahillerde gerçekleştirdiği temizlik çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Sahilde ölü halde bir Caretta Caretta Deniz Kaplumbağasının bulunması üzerine öğrencilere, nesli tükenme tehlikesi bulunan bu canlılardan her yıl binlercesinin denize atılan poşet, ambalaj atığı gibi kirlilik nedeniyle öldüğü açıklandı. Öğrencilerin Akdeniz’de kirliliğe dikkat çekmek amacı ile pankart açması ve Sahil Güvenliğe bağlı dalgıçların su altında temizlik yapmasının ardından etkinlik son buldu.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here