Hatay Tabip Odası İskenderun Temsilciliği Anıta Çelenk Sundu

0
169

14 Mart Tıp Bayramı tüm ülke genelinde olduğu gibi kentimizde de çeşitli etkinlikle kutlandı. Sağlık kuruluşları kendi bünyelerinde kutlamalar yaparken, Hatay Tabip Odası İskenderun Temsilciliği de Atatürk Anıt Alanında, Ata’nın manevi huzuruna çelenk sundu. Burada saygı duruşunda bulunan temsilcilik üyeleri, İstiklal Marşımızı da okudukta sonra alandan ayrıldı.

Kaymakam Soytürk; “Hekimlik Mesleği, Kutsal Bir Meslek Olarak Kabul Görmüştür”

İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk de yaptığı açıklamayla 14 Mart Tıp Bayramını kutladı. 14 Mart’ın tarihinden söz eden Kaymakam Soytürk; “14 Mart 1827 tarihinde Tıbbiye-i Şahane Mektebinin kuruluşu nedeniyle 1937 yılından bu yana Tıp Bayramı olarak kutlanan 14 Mart gününü, bilim ve teknolojinin baş döndürücü hızla ilerlediği tıp alanında her gün kaydedilen yeni gelişmelerin ışığında idrak etmekteyiz” dedi.

Vatandaşlara kolay, erişilebilir ve etkili sağlık hizmeti sunabilmek için en büyük görevin başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına düştüğünü kaydeden Kaymakam Soytürk; “İnsan sağlığının korunması, mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi, tüm insanlığın ve toplumun en önemli hedefidir. Bu nedenle hekimlik mesleği, önemini hiçbir zaman kaybetmemiş ve kutsal bir meslek olarak kabul görmüştür. Gece gündüz, soğuk sıcak demeden şartlar ne olursa olsun fert ve toplumun sağlığını korumak, insanların mutluluğunu sağlamak, herkesin derdine çare olmak için koşan hekimlerimiz, bu kutsal görevi büyük bir özveri ve meslek aşkıyla yerine getirirken hak etmedikleri bazı olumsuz davranışlara ve şiddete maruz kalması da üzücü bir olaydır.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’ne bağlı hastanelerin yanı sıra özel sektörün işlettiği hastanelerin ve sağlık merkezlerinin İskenderun’un şifa dağıtan merkez haline gelmesinde önemli bir payı bulunmaktadır.

Dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden, bilgi birikim ve tecrübelerine fiziki gelişmişlik ve modernliği de ekleyen sağlık sektörümüz İskenderun’un yükselen değeri olmaya devam edecektir. Ulu Önder Atatürk’ün de ifade ettiği gibi, sağlığımızı emanet ettiğimiz Türk hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın bu hizmet kervanında özveri ve inançla, meslek onuruna yakışır bir şekilde hizmet üretmeye devam edeceklerine inancım sonsuzdur.

Bu duygu ve düşüncelerle;İnsanı yaşatmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen, bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren doktorlarımız, hemşirelerimiz, ebelerimiz ve bütün sağlık çalışanlarının “14 Mart Tıp Bayramını” içten dileklerimle kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu. (Haber: Helga TERBİYELİ)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here